3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év végéig elkészíti a Nemzetgazdasági Minisztérium a 2030-ig szóló energiastratégiát, amelynek alappillére az ellátásbiztonság, a versenyképesség, a fenntarthatóság, a gazdaságélénkítés és az energiaszegénység felszámolása - mondta Olajos Péter, a minisztérium energia- és klímaügyi helyettese államtitkár pénteken Budapesten.

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület 110 éves fennállása alkalmából tartott tanácskozáson a helyettes államtitkár a stratégia kulcskérdésének a regionalitás kialakítását, az infrastruktúra-építést és a finanszírozást nevezte. Olajos Péter megjegyezte, hogy utoljára 1993-ban született energiastratégia.

A helyettes államtitkár szólt arról, hogy Magyarország 2011. január elsején kezdődő európai uniós elnökségének időszakában az energetikát érintő prioritás lesz az energiatakarékosság, a fogyasztóvédelem és az energiaszegénység mértékének csökkentése.

Az energiatakarékosságot a kormány magán kezdte - mondta Olajos Péter. Példaként a kormányzati és középületek energiatakarékossági felújítását említette.

A zöldenergia kiépítésére a kormány internetes zöld adatbázis létrehozását tervezi a meglévő információk összegyűjtésére és hasznosítására. Energetikai szakértői hálózatot hoznak létre, hogy ezzel segítsék a közintézményeket, a vállalkozásokat és a lakosságot a hatékony energiafelhasználásban. A programban a  szakképzés és a társadalmi tudatformálás is szerepet kap - mondta a helyettes államtitkár.

Szerdahelyi György, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium osztályvezetője beszélt többek között a Nemzeti Cselekvési Tervről, ami 2020-ig rögzíti a megújuló energia programot. Eszerint a 2008. évi 51,35 petajoule megújuló energiamennyiséget 2020-ra 107,54 petajoule-ra kell növelni. Ehhez 1.270-1.320 milliárd forint ráfordítás szükséges. Az energiatakarékossági beruházásokra mintegy 820-850 milliárd forintot, a megújuló energiára pedig 400-450 milliárd forintot kell fordítani. Ennek forrása többek között 800 milliárd forint nagyságrendben az európai uniós társfinanszírozás, mintegy 400-450 milliárd forint értékben a szén-dioxid-kvóta értékesítése.

Grabner Péter, a Magyar Energia Hivatal villamosenergia engedélyezési és felügyeleti osztályának vezetője emlékeztetett arra, hogy a kormány június végén közzétett jogalkotási programjában szerepel a villamosenergia törvény módosítása "nagy terjedelmű változtatással". A hivatallal kapcsolatban a tervezett újdonságok között említette többek között az elektronikus eljárás kötelezővé tételét meghatározott esetekben és az erőművi befektetők számára az engedélyezési eljárás egyszerűsítését.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!