Bár a legnagyobb mértékben az egyéni teljesítmények döntik el, kinek mekkora mértékben emelkedik a havi fixe, a béremeléseket a megélhetési költségek változása, a GDP-bővülés is befolyásolja. Ugyan a kormány a jövő évi költségvetést 4,5 százalékos inflációval készítette el, a hazai vállalatok jövő évre tervezett béremelési átlaga meghaladja az ez évi ténylegest.
Az emelés mértékét a korábban említett tényezőkön kívül befolyásolhatja még, hogy a dolgozónak mekkora a munkatapasztalata, mennyi ideje dolgozik a cégnél, sőt, hogy a vállalat melyik hazai régióban, illetve ágazatban tevékenykedik. A termelés/gyártásban a fizetésemelések átlagos mértéke 2007-ben például minden szervezeti szinten alacsonyabb, mint a szolgáltató szektorban, kivéve a fizikai dolgozóknál.
A változó bérek (bónusz, prémium, egyéb rövid távú ösztönzők) emelése átlagosan 3,8–5,1 százalék között mozog a következő esztendőben. Úgy tűnik, továbbra sincs változás abban, hogy a vállalatok mikorra időzítik a fizetésemeléseket. A legtöbb dolgozó ugyanis jövő év januártól vagy áprilistól számíthat arra, hogy a havi fixe több lesz, írja a Hewitt Associates tanulmányára hivatkozva a Világgazdaság.