3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jogszabályalkotás, a legkifinomultabb jogi gondolkodás mellett is szükség van a XXI. században a szokásrendszerre, az erkölcsök és a hagyományok nem rögzített formájának továbbélésére - mondta az MTA elnöke némrégiben egy konferencián.

Az információs társadalom hatása a jogrendszerre című konferencián Glatz Ferenc hozzátette: a jog erkölcs nélkül, a tisztesség, illetve az emberi magatartásformák megőrzése nélkül nem lesz eredményes az informatikai forradalom korában.

Véleménye szerint a pártpolitika "üzemét" működtető rétegnek nagyon fontos feladata van, de nem alkalmas arra, hogy kontinentális vagy világméretű kérdésekről beszéljen. Ennek kapcsán az MTA elnöke feltette a kérdést, hogy ki fogja az egyesülő Európa világgazdasági szerepét vagy azokat a tömegkulturális jelenségeket megfogalmazni, amelyek a különböző kultúrák ütközése során keletkeznek. Az elnök úgy vélte, hogy ezekkel a kérdésekkel egyetlen társadalmi réteg, az elit értelmiség tud foglalkozni, és ezért szükség van az európai szürkeállomány mozgósítására.

Az információs társadalom Glatz Ferenc szerint legalább három különböző típusú változással jár együtt. Egyrészt az ipari-technikai eszközök változását jelenti, másrészt az értékkultúra válságát hordozza magában, de kulturális forradalmat is eredményez, mert az emberi ismeretszerzés, adatátadás formái jelentősen átalakultak.

Zumbuk Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkárának véleménye szerint jogos társadalmi igény, hogy a bíróságok hatékonyan és gyorsan működjenek, ésszerű határidőkön belül hozzanak döntéseket. Megfogalmazása szerint a bíróságok teljesítményének lassulását a polgári perrendtartás és a büntetőjogi eljárás reformjainak elhúzódása, az egyre bonyolultabb ügyek és az állampolgári fegyelem lazulása okozza.

Szólt arról is, hogy jelentős problémát okoz az ügyvitelszervezés hiányossága, illetve a bíróknak sokszor olyan feladatokat is el kell látniuk, amelyek nem az ő hatáskörükbe tartoznak. A helyettes államtitkár szerint a bíróság információs rendszere kettészakadt: létezik egy nagyon modern cégbírósági és egy elavult bírósági. Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy a cégbírósági informatikai rendszer fejlesztése a magyar informatika egyik legsikeresebb vállalkozása. Megemlítette ugyanakkor, ha nem cserélik le a bíróságok jelenlegi informatikai rendszerét, akkor kezelhetetlenné válik az ügymenet. A megoldás véleménye szerint egy olyan bírósági informatikai rendszer kiépítése lehet, amelyet össze lehet kapcsolni más adatbázisokkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!