A folyamat negyven éve indult el
Az elsődleges célpontok India és Kína, a leginkább pedig az IT és telekom cégek döntenek a kiszervezés mellett. A chipgyártás iparágának Délkelet-Ázsia felé való elmozdulása már közel negyven éve elindult, de idáig a kulcsfontosságú munkafolyamatok az anyaországban zajlottak - most ez is változóban van. Ma már a fejlesztés is Kelet-Európában és Ázsiában, azon belül is főleg Kínában és Indiában zajlik.
Az olyan, outsourcing mellett döntő cégek, mint például az Intel azzal érvelnek, hogy az anyaországban is munkahelyeket teremtenek a javuló eladási adatok következtében. Az ázsiai és kelet-európai egyetemekről kikerülő technológiai szakemberek növekvő száma, és szakmai tudásuk korszerűsödése egyértelműen abba az irányba mutat, hogy a fejlett országok elvesztik dominanciájukat a szofttverfejlesztés piacán.
Kínában évente mintegy 195 ezer pályakezdő mérnököt bocsát ki a felsőoktatás, Indiában 129 ezret, Oroszországban 82 ezret, az Egyesült Államokban pedig 61 ezret.
Harmadára csökkent bérköltségek
Ez a folyamat még csak az elején tart -vélekednek a szakemberek. Jelenleg például 7000 chip-fejlesztő mérnök dolgozik Kínában, 3-5000 Indiában, szemben az USA 40-50 000 hasonló területen működő szakemberével. Azonban az USA részesedése máris csökken a szoftver-eladási piacon: míg 1998-ban 32 százalékát az amerikai kontinens szolgáltatta a globális fogyasztásnak, 2003-ra ez 19 százalékra esett vissza. Mára az ázsiai országok adják el a chipek 37 százalékát, szemben a korábbi 21 százalékkal.
Az Intel agresszív terjeszkedésbe fogott Indiában: ma 900 fejlesztő szakember dolgozik az amerikai szoftvervállalat bangelore-i részlegében, 2006-ra 2000 fő foglalkoztatását tervezik. A cég szóvivője ezidáig tagadta azt az állítást, hogy az Intel az anyagi szempontok miatt erősíti jelenlétét az ázsiai országban. Nem árt tudni azonban, hogy egyharmadát keresi egy indiai fejlesztő amerikai kollégájának.
(Menedzsment Fórum)
Az olcsóbb bérek miatt egyre több céget telepítenek át
Több szektorban is megállíthatatlannak tűnik az outsourcing erősödő trendje. A cégek a költségcsökkentés miatt, a fejlődő országok olcsóbb szakembereinek szellemi kapacitását kihasználandó telepítik át részlegeiket külföldre.