3. Esélytelenség az előmenetelben
A munkavállalók egyik része nem akar semmilyen felelősséget, illetve az adott munkakörnél nagyobb felelősséget vállalni. A képzettebb mai fiatalok számára viszont lényeges, hogy az első munkahely elismeri-e a teljesítményt és idővel segíti-e a vezetővé válást.
Felmerülő kérdéseik: Az új munkahely hozzásegíti-e a hazai vagy a külföldi szakmai továbbképzéseken való részvételhez? Az előléptetés csak letöltött naptári idő vagy a teljesítmény függvénye? Kell-e mindeközben kockáztatnia a kulturális hagyományainak és társadalmi kötődéseinek-kapcsolatainak megszakadását, továbbá céljainak, családalapítási, fészeképítési vagy gyermekvállalási szándékainak megvalósulását?
Tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkahely-változtatások jelentős része nem elsősorban az anyagi megbecsültség hiányából, hanem a fejlődés és az előmenetel kilátástalanságából fakad.
4. Az önálló kezdeményezés és a vállalkozás
Aki a kockázatvállalás magasabb szintjét felvállalja, annak rengeteg információra van szüksége és számos olyan üzleti partnerre (társakra, vevőkre), akik hasonló emberi alapértékek mentén hasonló célokért dolgoznak.
Míg az élet értelmét sokan a kockázatok minél alaposabb kiszűrésében látják, addig a vállalkozó szemléletűek és a vállalkozók csak megfelelő szinten szeretnék kontrollálni a felmerülő kockázatot és a folyamatos változást.
És napjainkban nemcsak a vállalkozók, de az alkalmazottak túlnyomó többsége is kénytelen szembe nézni ezzel!
Az önmenedzselés mint kockázatvállalás
A talpraesettség, a kezdeményezőkészség elengedhetetlen a sikeres karrier elindításához.