Ugyan ma még nincsen baj, a Semmelweis Egyetem (SE) Egészségügyi Menedzserképzőjének (EMK) legfrissebb migrációs kutatása is azt jelzi: fölgyorsulhat a hazai orvosok elvándorlása. Az idén a szakorvosjelöltek 66 százaléka állítja, külföldön akar dolgozni. Ennek ellenére a távozást fontolgatóknak mindössze tizede keres aktívan állást a határon túl. Reálisan tíz éven belül indul meg az orvosegyetemek végzőseinek 10-40 százaléka, hogy külföldön próbáljon szerencsét, fogalmazott Szócska Miklós, a menedzserképző igazgatója.
Arról, hogy ennek pontosan milyen hatása lehet a hazai ellátásra, még nincsenek elemzések, de az már most tudható: az elöregedett társadalmaknak nem kevesebb, de több orvosra és egészségügyi szolgáltatásra lesz szükségük, számol be a Népszabadság. A migráció trendjei ugyanakkor gyorsan változhatnak, könnyen megtörténhet, hogy egy uniós munkaerő-toborzó akció sikeres marketingkampánya gyorsabban üríti ki a hazai ellátóhelyeket, mint ahogyan pótolni lehet bárhonnan a gyógyítókat.
A mostani kutatás tanulsága, hogy a 800 fő legfontosabb indokai között az első helyen az alacsony hazai kereset, illetve a rossz életkörülmények állnak. Nyomos érvként szerepelt a nyelvtanulás, s mindössze harmadikként említették a jobb szakmai lehetőséget. A felmérésből az is kiderült, ha nettó 250 ezer forintos fizetéshez juthatnának, a legtöbb távozást fontolgató maradna.
Az uniós tagsággal felgyorsult a magyar orvosok elvándorlása, ám mobilitásuk még mindig alacsony. Nagy-Britanniától Svédországon át Németországig elvileg számos ország közül válogathat az a magyar orvos, aki külföldön szeretne boldogulni, de a gyakorlat kissé más. Az angol orvosi kamara ugyan regisztrálja a hazai orvosokat, de csak kevesen kapnak állandó munkát.
A 212 ezer orvos közül mindössze 150 ezer brit születésű, a magyarok aránya viszont alig száz. A jelentkezőtől komoly nyelvtudást és szakmai tapasztalatot követelnek, ezért inkább a 40-50 éveseket látják szívesen. Főként időszakos, néhány hetes vagy hónapos kinttartózkodásra vagy ügyeletre számíthatnak a pályázók. Jelenleg állandó munkahelyen százan, helyettesítőként negyvenen dolgoznak Nagy-Britanniában, ám ők sem Anglia legjobb kórházaiban. Főként külvárosi, bevándorlók lakta részeken kaptak munkát, írja a Népszabadság.