Az alkalmazkodás
A humánerőforrás gazdálkodásnak tehát figyelembe kell venni ezeket a körülményeket, és a munkaerő portfóliót ezek figyelembe vételével kell összeállítani, illetve menedzselni.
A tényezők azonban abba az irányba mutatnak, hogy a jövő szakemberei az értékláncokban jól körülhatárolt szereppel bírnak, amelyet azonban a világ bármely cégénél el tudják látni. Ez magas szakmai nívót, és pontos kompetenciát igényel. Ezeket kell figyelembe vennie az emberi erőforrás vezetőnek.
Fontos, hogy a gyors változások belső kezelésében is kulcsszerep jut a HR-eseknek, hiszen az átlagemberek a folyamatos változáshoz nehezen alkalmazkodnak. Ha nem fejlődnek, netán a fejlesztések kerékkötőivé vállnak, akkor a vállalat céljait veszélyeztethetik, így ezeket a problémákat még kialakulásuk előtt fel kell tárni és kezelni kell.
Fontos, hogy a HR-esek innovatívak legyenek, hogy kifejlesszék a szervezetben a változás iránti készségeket és képességeket. Az innováció fontos az új értékelési, ösztönzési rendszerek kidolgozásában és alkalmazásában is.
Sok vállalatnál a legnehezebb kihívás a kultúra megváltoztatása. Az új kultúra elfogadtatása érdekében a HR-nek meg kell határoznia a kultúra megváltoztatásának fogalmát, majd meg kell fogalmaznia, hogy miért kulcsfontosságú az az üzleti sikerek elérésében. Végül ki kell dolgoznia egy eljárást a jelenlegi és a jövőbeni kultúra közötti különbség felmérésére, végül a kultúra megváltoztatására több féle eljárást kell kidolgoznia.
A HR újfajta feladatköre tehát jelentős változtatásokat igényel a HR szakemberek gondolkodásmódjában és viselkedésében. Ebben az is fontos, hogy a felső szintű menedzserek is támogassák a HR-t.
Az új gazdaság kihívásai a HR menedzsmentben
Az új gazdaság vívmányai, az informatikai fejlesztések, a telekommunikációs robbanás, a technológia háttérrel támogatott új üzleti modellek és menedzsmentszemlélet a hagyományos HR tevékenységek további feladatokat ró az emberi erőforrás vezetőkre.