Két neves szakember vallott őszintén az első alkalommal megrendezett Boscolo-mfor.hu üzleti reggelin. Meséltek az üzleti élet pofonjairól, vagyis, hogyan lehet vezetőként hitelesnek maradni nehéz körülmények között, mi szükséges az üzleti harcedzettséghez, hogy a nehézségekből is talpra lehessen állni. Az esemény háziasszonya, Márton-Koczó Ildikó menedzsment szakíró és coach azt próbálta megtudni, hogy beszélgetőpartnerei számára mit jelentenek az üzleti élet, az élet pofonjai? Mit tartanak annak?
Mint azt Fábián László egykori öttusázó, ma már sikeres üzletember és sportvezető elmondta, vannak olyan szituációk, amelyek nagyon nehezen feldolgozhatók. Számára ilyen volt, amikor kiderült, a magyar delegáció nem utazik el az 1984-es Olimpiai Játékokra, Los Angelesbe. Ma is rosszul érzi magát, ha erre a megrázó élményre visszagondol, igaz annyiban szerencsés volt, hogy később 1988-ban sikeresen vett részt az olimpián, hiszen a győztes csapat tagja volt.
Dr. Zsuga János, akit a 2012-es Év menedzserévé választottak is felidézett egy rossz élményt, amit azonban később át tudott fordítani. Igen fiatalon, 33 évesen nevezték ki ugyanis az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatójának. A kora mellett problémát jelentett, hogy korábban az édesapja is menedzserként tevékenykedett a társaságnál, aki többek között egy jelentős leépítés végrehajtásával volt megbízva. Így a háta mögött csak "kis Zsugának” hívott vezető elfogadottsága gyakorlatilag nulla volt a kezdeti időszakban. A cégvezető azonban igyekezett ebből is erőt merítve építkezni, és tíz év alatt az ország egyik legjobb munkahelyét (amelyet az Aon Hewitt Legjobb Munkahely Felmérésben négy alkalommal díjazta első hellyel) "építette fel”, elképesztően magas (88 százalékos) lojalitási mutatóval.
A két sikeres ember szerint ugyan vannak pofonmentes időszakok, és ezt nagyon meg kell becsülni, de ezek alatt sem lehet lábat lógatni, hanem dolgozni, fejlődni kell, akkor kisebb az esélye, hogy nagyon rossz élménnyel kelljen szembesülni.
Arra a kérdésre, hogy a pofonok mit váltanak ki belőlük, mind Fábián László, mind Zsuga János úgy vélekedett, hogy egyfajta dacot, ugyanis ezek a megrázó élmények még keményebb munkára ösztönzik őket. Az egykori öttusázó elsősorban a sportélményeit felidézve úgy vélte, hogy ha egy-egy alkalommal elbukott, akkor később mindig arra összpontosított, hogy még inkább odategye magát, még többet, még keményebben készüljön egy-egy versenyre. Ha pedig ő mindent megtett, tudása és képességei alapján maximálisan felkészült, és még sem nyert meg például egy versenyt, azt sokkal kevésbé érezte kudarcnak.
Márton-Koczó Ildikó azt is próbálta megtudni beszélgetőtársaitól, miként lehet felkészülni a pofonokra, ám Zsuga János szerint éppen a váratlansága miatt tud igazán kellemetlen lenni, és hidegzuhanyként érni minket egy-egy kihívás. Amennyiben fel tudunk készülni egy kényelmetlen helyzetre, akkor az már korántsem fog minket váratlanul érni. A pofon attól pofon, hogy hirtelen és váratlanul jön, így az ő értelmezése szerint az (üzleti) élet pofonjaira nem nagyon lehet felkészülni. A gázipari menedzser szerint egy-egy esetből tanulni lehet, sőt kell is, ám ez nem jelenti azt, hogy más dolog kapcsán ne érné az embert kellemetlen történés.
A nehéz időszakok átvészelésére ugyanakkor már konkrétabban tudtak válaszolni a szakemberek. Fábián László azt hangsúlyozta, hogy számára fontos, hogy a felesége és az aktív sportolói pályafutása alatt és után is sok terhet levett a válláról, akár olyan módon, hogy volt akivel megoszthatta a gondjait, akár olyan értelemben, hogy a négy gyermekük nevelése kapcsán a párja oroszlánrészt vállalt a feladatokból. Zsuga János a család mellett fontosnak tartotta, hogy az általa vezetett közösség iránti felelősség sokszor segített neki. A stresszkezelés kapcsán pedig mindketten kiemelték az aktív testmozgást. Az olimpiai bajnok elmondta, hogy ettől a versenysportot befejezve sem szakadt el, míg az év menedzseréről kiderült, hogy 3 danos karatemester, és minden napját edzéssel kezdi.
KB
mfor.hu