Balog Zoltán az MTI-nek azt mondta, a Nemzetgazdasági Minisztérium még számolja, hogy az összes más intézkedéssel együtt a béremelést milyen ütemezésben tudják kivitelezni. Nagy valószínűséggel szeptember 1-jétől a béremelés 50 százalékát kapják meg a pedagógusok, a másik felét pedig a következő évben.
A PSZ elnöke szerint fontos követelés teljesült, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetője viszont továbbra is azt kéri a kormánytól, hogy egyszerre vezesse be a pedagógus-életpályamodell minden elemét.
Balog Zoltán úgy nyilatkozott: elképzelhető, hogy a béremelés másik felét jövő évben két ütemben, január 1-jével, illetve szeptember 1-jével rendezik, de az is lehet, hogy egyszerre, vagy az év elején, vagy a tanévkezdéskor kapják meg a pedagógusok a fennmaradó 50 százalékot. A kormány számol, ugyanis a közszolgálat más területein is rendezni akarja a béreket - tette hozzá a miniszter.
Példaként említette, hogy egy harminc éve dolgozó pedagógus esetében összesen mintegy 110 ezer forintos béremelést jelent az életpályamodellel együtt járó béremelés, aminek a felét kapják meg szeptemberben az érintettek.
A béremelés mindenkire vonatkozik, a pedagógiai szakmai és szakszolgálatokban dolgozókra is, tehát mások mellett a logopédusokra, az iskolapszichológusokra és pályaválasztási tanácsadókra, valamint az óvónőkre, közülük pedig a középfokú végzettségűekre is - közölte a miniszter.
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének újraválasztott elnöke a tárcavezető bejelentésére az MTI-nek úgy reagált, hogy a szakszervezetek fontos követelése teljesül a minden pedagógusra kiterjedő béremeléssel.
Az érdekvédő azt mondta: ahhoz képest, hogy sok helyütt lehetett hallani olyan nyilatkozatokat, hogy csak jövő januártól emelik meg a béreket, a szeptemberi béremelés "a semmihez képest mindenféleképpen több".
A PSZ elnöke ugyanakkor úgy vélekedett: biztos, hogy lesz bérfeszültség a pedagógusok és az iskolákban nem pedagógiai munkát végzők között, ugyanis utóbbiak - akik országos szinten mintegy 40 ezren vannak - nem kapnak béremelést. Kitért arra, hogy a PSZ mindig meghívja az aktuális minisztert az ötévente rendezett tisztújító kongresszusára, így véletlen csupán, hogy egybeesett a kormányzati döntés, illetve az, hogy Balog Zoltán és Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár részt vett a tanácskozáson. Véleménye szerint a kormányzati képviselők megjelenésének fontos üzenete az, hogy szakszervezetük "nem megkerülhető" a közoktatásban.
A PDSZ egyszerre kéri az összes elemet
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) viszont azt kéri a kormánytól, hogy egyszerre vezesse be a pedagógus-életpályamodell minden elemét - reagált a miniszteri bejelentésre a PDSZ elnöke az MTI-nek.
Mendrey László szerint a pedagógus-életpályamodellhez nemcsak a munkaterhelés növelése és a munka szigorú minősítése tartozik hozzá, hanem a béremelés is. Ezzel összefüggésben az érdekvédő meglepőnek nevezte Balog Zoltán bejelentését, miszerint a kormány a béremelést két részletben kívánja végrehajtani, miközben a terhelésük már ez év szeptemberétől növekszik.
A PDSZ elnöke mindemellett "megnyugvással vette tudomásul" a béremelés tényét, de annak mértékét szerinte mindenféleképpen össze kell hangolni a pedagógusok terhelésével. Ehhez pedig módosítani kell az életpályamodellt.
Emlékeztetett arra: az életpályamodell alapján a pedagógusoknak heti 22 tanórájuk lesz, azonban további négy órában kell egyéb foglalkozásokat, például szakkört tartaniuk, illetve ügyelniük az iskolában - anélkül, hogy túlóradíjban részesülnének.
MTI