Menedzsment Fórum:
- Milyen helyzetben érdemes egy menedzsernek váltani? Mi az, ami az Ön esetében a leginkább az átigazolás mellett szólt? Mi hiányzik legjobban korábbi munkahelyéről? Jellemző-e ilyen esetben, hogy a cégvezetők a legjobb dolgozóikat is magukkal viszik? Hogyan tudja egy vezető elfogadtatni magát az új munkahelyen? Mennyi időbe telik, míg rálátást nyer a cég tevékenységére és fajsúlyos döntéseket tud hozni?
Beck György, a Vodafone vezérigazgatója:
Az én esetemben az elsőként vázolt helyzet alakult ki. A Hewlett Packardnál eltöltött évtizedek után úgy gondoltam, hogy a Vodafone magyarországi cégénél létezik értelmes és érdekes feladat számomra. A világon piacvezető társaság öt év hátránnyal érkezett meg Magyarországra a többi szolgáltatóhoz képest, amit a mi feladatunk lesz ledolgozni.
A régi környezetből leginkább a kollégák, az ügyfelek és a partnerek hiányoznak. Embertől és helyzettől függ, magával viszi-e váltás esetén a menedzser legkedvesebb kollégáit. Ha jó viszonyban válnak el a felek, nem illik a dolgozók átcsábításával a bevált csapatot "szétrobbantani". A Vodafone-nál egy rátermett kollektíva fogadott, így fel sem merült ez a kérdés.
A tapasztalatok és a jó referencia sokat segíthet abban, hogy a vezető el tudja fogadtatni magát új munkahelyén. Ebből a szempontból az első hetekben és hónapokban nyújtott teljesítmény igen fontos. Ez az időszak nyilván még nem a legfajsúlyosabb döntések meghozataláról, hanem inkább az ismerkedésről szól.
Tanulnivaló természetesen mindig van, azonban megkönnyíti a beilleszkedést, hogy az IT és telekommunikációs iparág erőteljesen közeledik egymáshoz: a mobilüzletágban is egyre jelentősebb szerepet tölt be a számítástechnika.
Bienerth Gusztáv, a Winsdom Zrt. igazgatóságának tagja:
A vezető küldetése mindenhol ugyanaz: stratégia-alkotás, csapatban való gondolkodás és pozitív célok kitűzése. Így általában nem okoz problémát, ha más szektorban kell teljesíteni átigazolás után. Váltást követően az első időszak a cég és a termékek megismerésével telik. A menedzser leginkább munkája révén tudja elfogadtatni magát a dolgozókkal: odaadással, lojalitással és nyitottsággal.
Tizenhárom évet töltöttem a világ egyik vezető könyvvizsgáló vállalatánál, a PricewaterhouseCoopersnél, ahol 23 ország és 6000 ember irányítása tartozott hozzám. Azért döntöttem a váltás mellett, mert úgy ítéltem meg, hogy cégen belül nincs több lehetőség az előrelépésre. A régiós vezetői pozícióért folytatott küzdelemben már nem nyerhettem, ugyanis nemzetközi szinten nem kaphattam meg a kellő támogatást.
A Winsdomot egy rendkívül ígéretes cégnek tartom, ezért vállaltam el a feladatot, amely révén a cég nemzetközi piacra lépését segítem.
Nagy különbséget jelent munkavégzés szempontjából egy operatív feladatból átállni egy nem operatívra. Az igazgatói tagsági pozíció ugyanis nem ugyanolyan természetű, mint a vezérigazgatói állás. Ahhoz vagyok hozzászokva, hogy nagy szervezeteket irányítsak, s ezeket a tapasztalatokat a jövőben is kamatoztatni kívánom.
Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese:- Az új feladattól függ, hogy milyen esetben érdemes egy menedzsernek a váltás mellett döntenie. Az átigazolás után szükség van ismerkedési periódusra, és csak ezt követően tud a vezető aktív szerepet vállalni a döntéshozatalban. A cég működésének alapvető elemeit általában már egy hónap alatt át lehet látni, így a kisebb döntések rövidebb időn belül is meghozhatók. Komolyabb rálátás a vállalat ügyeire mintegy fél év alatt szerezhető.
Elsősorban őszintének kell lenni ahhoz, hogy egy vezető el tudja fogadtatni magát az új munkahelyén. A kollégák megbecsülését leginkább magas szintű szakmai hozzáértéssel lehet kivívni, de fontos a közvetlenség és a nyitottság is.
Nagyjából ez az, amit a beosztottaimtól is elvárok. A Magyar Nemzeti Bankban kitűnő szakember- és menedzsmentcsapatot volt szerencsém megismerni, baráti, kollegiális és szakmai együttműködés jellemezte a munkát. Egyelőre talán ezek az emberi kötelékek hiányoznak leginkább az új környezetben.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Lazán veszik a cégek a dolgos szombatokat
Kell-e félnünk a japán kamatemelés miatt?
Fizetnének-e a cégek a fel nem használt szabadságért?
Olvassa el a Heti Hármas korábbi részeit is!