Nemrég arról nyilatkozott a pápai fociklub igazgatója, hogy a mögöttük álló gazdasági társaság súlyos adósságai miatt megszűnik a pápai foci. A legfőbb ok, hogy a klub tartozásai olyan mértékűek, ami miatt nem tudnak nevezni a következő szezon egyik osztályába sem. A héten pedig Muszbek Mihály sportközgazdász fejtette ki, hogy a tavalyi év végére az első osztályú klubok összesen 9,7 milliárdos tartozást halmoztak fel, mivel azonban többségében a tulajdonosok felé vannak eladósodva, közvetlen csődveszély nem fenyegeti őket.
Mindezek apropóján úgy gondoltuk, hogy elmélyedünk egy kicsit az immár 12 csapatos NBI klubjainak beszámolóiban és a tőkefeszültségi mutató segítségével gyors mérlegelemzést végzünk. Az eredmény még számunkra megdöbbentő lett, hiszen ez alapján a klubok több mint fele semmivel sem volt tavaly jobb gazdasági helyzetben, mint a már megszűnt Lombard Pápa.
A tőkefeszültség, vagy adósságráta pedig azt mutatja meg, hogy a vállalkozás milyen mértékben támaszkodik külső forrásokra (összes kötelezettség/saját tőke). Ebben az esetben a 100 százalék körüli, vagy annál kisebb részarány tekinthető "egészségesnek".
A Lombard Pápa mögött álló gazdasági társaság tavaly 253 százalékos adósságrátával bírt, ami egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy kétszer több pénzzel tartozik, mint amennyi sajátja van. A magas adósságráta mellett az is igaz, hogy a bedőléshez mindenképpen "kellett" a klub tulajdonosának pénzügyi botránya, ami magával rántotta az Új Lombard Sport Kft-t.
Noha a Lombard Pápa elbukott az adóssághalmazán, a számításaink szerint több olyan klub is van a 12 csapatos NBI-ben, melyek ennél nagyobb - és ebből fakadóan rosszabb - mutatóval rendelkeznek. A tavalyi adatok alapján ilyen klub:
- a Fradi,
- a Haladás,
- a Puskás,
- a Honvéd,
- és a Paks.
Ide sorolható még az Újpest is, ám helyzete speciális, hiszen a mínuszos saját tőke már önmagában is komoly problémát jelent, melynek kiküszöbélésre mindenképpen tulajdonosi pótbefizetésre lesz szükség a fennmaradás érdekében.
Az elmélet szerint "kívánatosnak" tartott 100 százalék alatti szinttel csupán 3 klub "büszkélkedhet": a DVSC (26 százalék), a Videoton (51 százalék) és az MTK (88 százalék). Igaz, a Békéscsaba 122 százaléka is lényegesen jobb a rangsorban utána következőkénél, ám az elméletben meghatározott 100 százalékot jelentősebb mértékben túllépi.
Azt is érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy voltak olyan (nem minden esetben túl jól álló) klubok, amelyeknek 2013-hoz képest sikerült csökkenteni az eladósodottságukon. Ide sorolható a Honvéd, a Puskás Labdarúgó Akadémia, a Videoton, és a DVSC.
Ahogy azt említettük cikkünk elején is, abban hogy közvetlen csődveszély nem fenyegeti a klubokat, nagyban köszönhető annak, hogy többségében a tulajdonosok felé vannak eladósodva. Ezt jól igazolja az a tény is, miszerint a Videoton tulajdonosa tavaly 1,5 milliárdos befizetést eszközölt a gazdasági nehézségek kiküszöbölésére.
Az adósságráta alapján tehát a szűkített NBI klubjainak háromnegyede könnyedén becsődölhetne, ám ettől a tulajdonosok türelme és anyagi "nagylelkűsége megmenti őket.
Székely Sarolta
mfor.hu