A kormány tavaly ősszel 120 milliárd forinttal emelte meg az MFB saját tőkéjét, melyet a bank teljes egészében a magyarországi vállalatok hitelállományának bővítésére tud felhasználni. Jelenleg a hazai bankszektor 8000 milliárd forintos vállalati hitelállománnyal rendelkezik, ha ez 2 százalékkal növekszik, akkor az körülbelül 1 százalékos GDP-növekedést hozhat magával.
A kormány ezt ismerte fel, amikor az MFB feltőkésítése mellett döntött, melynek köszönhetően a bank kedvező kondíciókkal tudja kínálni a különböző hitelkonstrukciókat. Az mfor.hu által megvizsgált termékek átlagos kamata 6,67 százalék, míg az általunk nézett más banki termékek esetében közel 4 százalékkal magasabbról, 10,2 százalékos átlagos kamatról beszélhetünk.
Kis- és középvállalatoknak a növekedéshez
A bank által kínált hitelek között a mikrovállalkozás és az önkormányzat is megtalálhatja a számára megfelelő konstrukciókat a különböző hitelcélokat illetően - bár az önkormányzatoknak kínált termékekkel ezúttal nem foglalkoztunk. A hitelcélokat illetően a közösségi közlekedésfejlesztéstől kezdve a gazdaságélénkítő garanciaprogramokig széles palettával kíván ügyfeleket akvirálni az MFB. (A lenti nagy táblázatunk tartalmazza az egyes hiteltermékek leglényegesebb részleteit, ezért azokkal csak érintőlegesen foglalkozunk).
A KKV-szektor és a nagyvállalatok számára elérhető kifejezetten a strukturálható fejlesztések nettó költségeinek finanszírozására kedvezményes kamatozású forgóeszköz hitel, bár fontos megjegyezni, hogy a beruházási költségeknek maximum a 40 százalékáig igényelhető. Saját erőként viszont elég 15 százalékot felmutatni, bár az egyedi elbírálástól függően ez az arány növekedhet.
Az Új Magyarország program keretén belül a kis- és középvállalatok számára hosszú lejáratú kedvezményes hitel igényelhető a beruházásokhoz, fejlesztésekhez, melyek történhetnek tárgyi eszközzel kapcsolatban, kapcsolódó tartós forgóeszköz finanszírozásához, vagy akár szabadalmi joghoz is, mely a beruházáshoz, fejlesztéshez kapcsolódik. A hitel futamideje maximum 15 év lehet, a jelenleg érvényes referencia alapkamattal számítva pedig 6,79 százalék a kamat.
Mezőgazdasági vállalkozóknak is kicsitől a legnagyobbakig
Az agrárhitelek közül az MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram, ami mikro-, kis- és középvállalkozások számára egyaránt elérhető, elsősorban az állattenyésztési termelés versenyképességének javításához járulhat hozzá, a hal-, baromfi- és sertés állattenyésztési ágazatban dolgozók részére. A maximum 3 éves futamidőre igényelhető hitel kamata 7,89 százalék. Az Új Magyarország program keretén belül kétféle mezőgazdasági vállalatok számára is megfelelő konstrukciót dolgoztak ki, melyből az Agrár Forgóeszköz Hitelszintén elsősorban az állattenyésztéssel foglalkozók számára jelenthet segítséget, míg az Agrárfejlesztési Hitelprogram a mezőgazdaság versenyképességét, a piacok megőrzését, az innovációt, a környezetvédelmet elősegítő beruházásokhoz nyújt kedvezményes forrást, ami 5 éves futamidővel akár 200 millió forint is lehet, saját tőkére pedig nincs szükség az igényléshez. Ez a jelenleg érvényes EURIBOR mértékével számítva 5,39 százalékos kamattal érhető el.
Akár 4 százalékos különbség
Az mfor.hu megvizsgálta néhány kereskedelmi bank esetében is a vállalati szektor számára piacon lévő konstrukciók díjait is, melyeket a lenti táblázatunk foglal össze. Látható, hogy a legkedvezőbb hitelkonstrukció is, mely a – jelenleg 7 százalékos – jegybanki alapkamatot veszi alapul, 7,25 százalékért kínálja a terméket. Ezzel szemben a legmagasabb áron az Erste Bank Forint Beruházási hitele érhető el, ami 12,56 százalékos kamatteher mellett igényelhető.
Székely Sarolta
mfor.hu