2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elnyúló munkaidő csökkenti a munkavégzés hatékonyságát, növeli az elégedetlenség-érzetet és a munkahelyi baleset bekövetkeztét is valószínűbbé teszi, figyelmeztetnek pszichológusok.

A német tartományok május elseje után szabadon dönthetnek arról, hogy ismét bevezetik-e a 42 órás munkahetet.
A változtatás hatására Bajorország és Baden-Württemberg egyes esetekben már élt is a lehetőséggel, nemrég pedig a Siemens vezetése jelezte, hogy az eddiginél hosszabb, térítésnélküli munkaidő lesz az elbocsátások elkerülésének az ára.

A fejlemények nyomán most munkapszichológusok egész sora hívja fel a figyelmet a megnövelt munkaidő következtében előálló veszélyekre.
"Azáltal, hogy emeljük a munkaidőt, még nem növekszik automatikusan a dolgozók teljesítménye" - mondta el a WirtschaftsWochénak Friedhelm Nachreiner, az oldenburgi egyetem professzora.
"Egy hat órás tevékenységet nem lehet kényszerrel 8 vagy még több órára kitolni anélkül, hogy ne csökkenne a teljesítmény. Gyakran még az összteljesítmény is rosszabb lesz, mint rövidebb munkaidő esetén" - teszi hozzá a professzor.

Másrészt a hetedik óra után ugrásszerűen megnövekszik a munkahelyi baleset bekövetkeztének veszélye, véli a professzor. Nachreiner szerint azonban nem csak a túl hosszú, hanem a túl rugalmas munkaidő is károsan hathat az alkalmazottakra.
Az ember ugyanis hozzászokott ahhoz, hogy mindennapjai egy adott ritmusban, kiszámíthatóan telnek el, s ezért sokan nem bírják elviselni a munkakezdés és -végzés időpontjának állandó változását.
"Az fokozza a munkavállalóban az elégedetlenség-érzetet, emellett a szociális kapcsolatait is veszélyezteti" - mondja a professzor.
Az esetek 80 százalékában a munkaidőt egyszerűen rákényszerítik a munkavállalóra, anélkül, hogy megkérdeznék őt, véli Dieter Frey szociálpszichológus.

A munkaidő kitolásával eltűnik a munka befejezésének hagyományos rituáléja, amely rövid beszélgetések, örömteli fellélegzés vagy esti programok szervezésében öltött testet és hozzájárult a jó közösségi légkör kialakulásához.
Az elnyúzott, lebénult munkavállalók ugyanis annyira leamortizálódnak a hajsza végére, hogy se kedvük, se energiájuk nem marad ezen apróságokra.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!