A német tartományok május elseje után szabadon dönthetnek arról, hogy ismét bevezetik-e a 42 órás munkahetet.
A változtatás hatására Bajorország és Baden-Württemberg egyes esetekben már élt is a lehetőséggel, nemrég pedig a Siemens vezetése jelezte, hogy az eddiginél hosszabb, térítésnélküli munkaidő lesz az elbocsátások elkerülésének az ára.
A fejlemények nyomán most munkapszichológusok egész sora hívja fel a figyelmet a megnövelt munkaidő következtében előálló veszélyekre.
"Azáltal, hogy emeljük a munkaidőt, még nem növekszik automatikusan a dolgozók teljesítménye" - mondta el a WirtschaftsWochénak Friedhelm Nachreiner, az oldenburgi egyetem professzora.
"Egy hat órás tevékenységet nem lehet kényszerrel 8 vagy még több órára kitolni anélkül, hogy ne csökkenne a teljesítmény. Gyakran még az összteljesítmény is rosszabb lesz, mint rövidebb munkaidő esetén" - teszi hozzá a professzor.
Másrészt a hetedik óra után ugrásszerűen megnövekszik a munkahelyi baleset bekövetkeztének veszélye, véli a professzor. Nachreiner szerint azonban nem csak a túl hosszú, hanem a túl rugalmas munkaidő is károsan hathat az alkalmazottakra.
Az ember ugyanis hozzászokott ahhoz, hogy mindennapjai egy adott ritmusban, kiszámíthatóan telnek el, s ezért sokan nem bírják elviselni a munkakezdés és -végzés időpontjának állandó változását.
"Az fokozza a munkavállalóban az elégedetlenség-érzetet, emellett a szociális kapcsolatait is veszélyezteti" - mondja a professzor.
Az esetek 80 százalékában a munkaidőt egyszerűen rákényszerítik a munkavállalóra, anélkül, hogy megkérdeznék őt, véli Dieter Frey szociálpszichológus.
A munkaidő kitolásával eltűnik a munka befejezésének hagyományos rituáléja, amely rövid beszélgetések, örömteli fellélegzés vagy esti programok szervezésében öltött testet és hozzájárult a jó közösségi légkör kialakulásához.
Az elnyúzott, lebénult munkavállalók ugyanis annyira leamortizálódnak a hajsza végére, hogy se kedvük, se energiájuk nem marad ezen apróságokra.
(Menedzsment Fórum)
Bénává és elégedetlenné tesz a hosszú munkaidő
Az elnyúló munkaidő csökkenti a munkavégzés hatékonyságát, növeli az elégedetlenség-érzetet és a munkahelyi baleset bekövetkeztét is valószínűbbé teszi, figyelmeztetnek pszichológusok.