A Take Two nevű szoftvergyártó cég tulajdonképpen egy legális tőzsdei eszközt használt szabálytalanul: a visszadátumozás a profit növelését szolgálja, ám az a cég, amelyik ezt alkalmazza, köteles a lehető legpontosabban tájékoztatni részvényeseit az ügyletekről. A GTA gyártója az amerikai tőzsdefelügyelet szerint ezt mulasztotta el.
A visszadátumozás ugyanakor a menedzsment zsebét is dagaszthatja: a cégvezetők ugyanis ezzel a módszerrel a legalacsonyabb áron vehetik meg saját vállalatuk részvényeit, amelyek a vásárlási árnál már köztudottan többet érnek. A dotkom üzlet beindulása idején a legtöbb társaságnál ezzel a módszerrel jutalmazták a főrészvényesek cégvezetőiket.
A tőzsdei manőver szabálytalan használata azonban egyre jobban kezd terjedni. Az amerikai felügyelet már olyan nagy neveknél is talált szabálytalanságokat, mint például az Apple. A Take Two-nál mindenesetre már van következménye az ügynek: a részvényesek gykorlatilag lefejezték a menedzsmentet, még amikor az eljárás nem is volt folyamatban. Egy volt vezető pedig már hasonló visszaélések miatt börtönben ül.
Elemzők szerint a céget megviseli a válság: a GTA nagyon népszerű játék, ám kezd "kifutni" a piacról. A társaságnak így a belső problémák helyett inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy mi lesz az az új termék, ami hasonló népszerűségre tehet szert a felhasználók körében - mondták szakértők a BBC-nek.
Szerintük egy kis botránymentes időszak is jól jönne a vállalat életében. A tőzsdei ügyeken kívül még mindig sokan betiltatnák a cég játékait, mivel szerintük bűncselekmények elkövetésére buzdítanak, és túl nyersen ábrázolják a szexualitást. A cég egy másik fejlesztését pedig az iskolai erőszak kendőzetlen ábrázolása miatt tette tiltólistára néhány forgalmazó.
Menedzsment Fórum