A munkavállalók képviseletében mintegy 200-250 demonstráló előtt Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke és Gál Rezső, az MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség (MVM TSZSZ) elnöke petíciót adott át az MNV Zrt. illetékesének.
A petícióban a munkavállalói oldal a jövedelmek értékmegőrzését, azaz 3,1 százalékos keresetszínvonal növelését és a szociális ellátások reálértékének megőrzését kezdeményezték. Az MNV Zrt. sajtóközleményben jelezte, hogy a sztrájkbizottság által átnyújtott petíciót átveszi, és haladéktalanul továbbítja a bértárgyalásokban illetékes MVM Magyar Villamos Művek Zrt. felé.
A demonstrálók előtt Gál Rezső emlékeztetett arra, hogy az MVM-csoport az elmúlt 50 év legsikeresebb esztendejét zárta 2012-ben, árbevétele 100 milliárd forinttal 770 milliárd forintra nőtt, az adózás előtti eredménye pedig 97 milliárd forint, így lenne miből bérfejlesztést megvalósítani. Reálisnak és elfogadhatónak nevezte a 3,1 százalékos béremelési követelésüket.
A demonstráción elmondott beszédében Gaskó István kiemelte, hogy a 2013-ra vonatkozó minimálbér-emelésért jelentős erőfeszítéseket kellett tenniük a munkavállalói képviseleteknek, a VOSZ székháza előtt tartott demonstrációjuk hatására született meg az országos bérajánlás. Szerinte a 3,1 százalékos béremelés a reálkereset megőrzését jelentené.
Gaskó István hangsúlyozta, hogy az állami cégeknél a 2013. évi bérfejlesztés még nem jutott nyugvópontra, és arra kell törekedni, hogy a reálkeresetek növekedjenek.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke a valódi gazdasági teljesítménynek megfelelő bérfejlesztés mellett emelt szót.
Rabi Ferenc, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete elnöke a reálbéremelés mellett az erőművi munkahelyek megőrzésének fontosságát hangsúlyozta.
Az MVM kedden közleményben hangoztatta, hogy a 2013. évi bértárgyalás során mindvégig a megegyezésre törekedett, és továbbra is bízik a kölcsönös megelégedésen alapuló megállapodásban. A vállalatcsoport elsődleges célja a munkahelyek megőrzése és a foglalkoztatás biztonságának garantálása, mindazonáltal az új munkahelyek teremtését is kiemelten kezeli.
A csoportszintű bértárgyalások során a munkáltató a reálpozíciók megőrzését szem előtt tartva 2,1 százalékos keresetfejlesztést ajánlott. Az MVM Társaságcsoport Szakszervezeti Szövetsége (TSZSZ) előzetesen a munkahelyek megőrzése mellett 3,1 százalékos keresetfejlesztést célzott meg. A közleményben az MVM támogatta a munkavállalói bérek reálértékének megőrzését, amelyet a 2,1 százalékos előre jelzett inflációs kilátásoknak alapján lát megvalósíthatónak.
Közleményében az MVM bizakodásának adott hangot a mihamarabbi megállapodást illetően, kiemelkedően fontosnak nevezte a munkabéke megőrzését és a kiegyensúlyozott munkaügyi kapcsolatokat.
MTI