3p

Az idei béremelésért demonstráltak az MVM csoportnál működő szakszervezetek kedden a munkáltató felett tulajdonosi jogot gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. székháza előtt Budapesten.

A munkavállalók képviseletében  mintegy 200-250 demonstráló előtt Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke és Gál Rezső, az MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség (MVM TSZSZ) elnöke petíciót adott át az MNV Zrt. illetékesének.

A petícióban a munkavállalói oldal a jövedelmek értékmegőrzését, azaz 3,1 százalékos keresetszínvonal növelését és a szociális ellátások reálértékének megőrzését kezdeményezték.     Az MNV Zrt. sajtóközleményben jelezte, hogy a sztrájkbizottság által átnyújtott petíciót átveszi, és haladéktalanul továbbítja a bértárgyalásokban illetékes MVM Magyar Villamos Művek Zrt. felé.

A demonstrálók előtt Gál Rezső emlékeztetett arra, hogy az MVM-csoport az elmúlt 50 év legsikeresebb esztendejét zárta 2012-ben, árbevétele 100 milliárd forinttal 770 milliárd forintra nőtt, az adózás előtti eredménye pedig 97 milliárd forint, így lenne miből bérfejlesztést megvalósítani. Reálisnak és elfogadhatónak nevezte a 3,1 százalékos béremelési követelésüket.

A demonstráción elmondott beszédében Gaskó István kiemelte, hogy a 2013-ra vonatkozó minimálbér-emelésért jelentős erőfeszítéseket kellett tenniük a munkavállalói képviseleteknek, a VOSZ székháza előtt tartott demonstrációjuk hatására született meg az országos bérajánlás. Szerinte a 3,1 százalékos béremelés a reálkereset megőrzését jelentené.

Gaskó István hangsúlyozta, hogy az állami cégeknél a 2013. évi bérfejlesztés még nem jutott nyugvópontra, és arra kell törekedni, hogy a reálkeresetek növekedjenek.

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke a valódi gazdasági teljesítménynek megfelelő bérfejlesztés mellett emelt szót.

Rabi Ferenc, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete elnöke a reálbéremelés mellett az erőművi munkahelyek megőrzésének fontosságát hangsúlyozta.

Az MVM kedden közleményben hangoztatta, hogy  a 2013. évi bértárgyalás során mindvégig a megegyezésre törekedett, és továbbra is bízik a kölcsönös megelégedésen alapuló megállapodásban. A vállalatcsoport elsődleges célja a munkahelyek megőrzése és a foglalkoztatás biztonságának garantálása, mindazonáltal az új munkahelyek teremtését is kiemelten kezeli.

A csoportszintű bértárgyalások során a munkáltató a reálpozíciók megőrzését szem előtt tartva 2,1 százalékos keresetfejlesztést ajánlott. Az MVM Társaságcsoport Szakszervezeti Szövetsége (TSZSZ) előzetesen  a munkahelyek megőrzése mellett  3,1 százalékos keresetfejlesztést célzott meg. A közleményben az MVM támogatta a  munkavállalói bérek reálértékének megőrzését, amelyet a 2,1 százalékos előre jelzett inflációs kilátásoknak alapján lát megvalósíthatónak.

Közleményében az MVM bizakodásának adott hangot a mihamarabbi megállapodást illetően, kiemelkedően fontosnak nevezte a munkabéke megőrzését és a kiegyensúlyozott munkaügyi kapcsolatokat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!