Bige László a Napinak cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint a cég nem tudja visszafizetni állami garanciával felvett hiteleit, mivel nem is futtatták fel a termelést. Ezzel ellentétben a társaság 100-110 százalékos kapacitással dolgozik és a valamivel 600 fő alatti állandó létszám mellé 228 új dolgozót vett fel. A Nitrogénművek Zrt. visszafogja exportját, hogy a magyar piacot teljes mértékben ki tudja szolgálni; minden hazai termelőnek jut elegendő műtrágya, aki a társasághoz fordul. A jövő hónap közepéig be van osztva, hogy ki mennyit vehet át a gyár napi 3000-3200 tonnás termeléséből.
A társaság versenypiaci áron adja a műtrágyát, nem is tehetne mást, hiszen a magyar nyitott piac, 8-10 alternatív külföldi beszállítótól rendelhetnek a vevők - mondta Bige, hozzátéve, hogy a világpiaci árak jelenleg mélyponton vannak; várakozásai szerint a második félévben emelkedhetnek a jelenlegi alacsony szintről. A magyar műtrágyaszezon májusi lezárulásával sem áll le a termelés, ekkor kezdhet a társaság exportálni. A nyugat-európai mezőgazdaság nagyon jó állapotban van, igaz ugyan, hogy a tavalyi magasabb szintről a sokéves átlagnak megfelelő 200-240 kilogramm/hektár értékre tért vissza a műtrágya-felhasználás, de ez így is jó keresletet biztosít - mondta.
A cég és az állam közötti megállapodásban nem szerepel konkrétan, hogy mennyi műtrágyát kell legyártani - mondta Bige. Teljes kapacitással dolgoznak és minden vevőt ki tudnak szolgálni, mivel a havi 90 ezer tonnás termelés mellett jelentős készlettel is rendelkeztek a cég februári újraindításakor. A tervek szerint a termelés a szezon után is marad százszázalékos kapacitáson, meggyőződésük, hogy a terméket jó áron el lehet majd adni Nyugat-Európában, illetve ősszel Magyarországon is.
Ősszel sem álltunk volna le, ha nem kényszerítenek a forgóeszközhitelek befagyasztásával, mondta Bige, aki szerint a társaság jelenleg a legnagyobb takarékosság mellett tevékenykedik, arra törekedve, hogy hiteleit visszafizesse. A Nitrogénművek célja, hogy néhány éven belül hitelmentessé váljon, írja a Napi Gazdaság.
MTI/Menedzsment Fórum