2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiuma csütörtökön várhatóan ítéletet vagy részközbenső határozatot hoz a Holcim Hungária (HH) Zrt. és az elsőrendű alperes Magyar Cement (MC) Kft. között 13 éve folyó perben, a Hejőcsabai Cementgyár néhány épületének vitatott birtoklásáról.

A Hejőcsabai Cementgyárban lévő tulajdoni részesedésről folyó perben a Legfelsőbb Bíróság (LB) 2003-ban hozott jogerős részítéletet, elutasítva a felperes elsődleges keresetét, amelyben bizonyos forgóeszközökre vonatkozó adásvételi szerződések hatálytalanságának megállapítását kérte. A per a Holcim másod- és harmadlagos keresete illetve viszont keresete vonatkozásában folyik, első fokon.

A HH másodlagos keresetében kérte az említett eszközök ráépítés útján való megszerzésének, harmadlagosan pedig a szerződés semmisségének megállapítását. A bíró a 2006. október 19-iki tárgyaláson azzal indokolta a már sokadik halasztást, hogy a kirendelt gépész illetve építészmérnök szakértők által írásban benyújtott véleményekkel kapcsolatban a bíróság és a peres felek további kérdéseket tehessenek fel. Erre a feleknek 15 napot biztosított a bíróság.

A 400 millió forint értékű perben másodrendű alperesként részt vesz az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt., mint az 1995-ös privatizációkor az állami tulajdon eladójának jogutódja, és harmadrendű alperesként Kálmán János, az MC Kft. egyik tulajdonosa, mint magánszemély.

A vita alapvetően arról folyik, hogy a gyár területére a Holcim által épített ingatlanok alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, mivel a földtulajdon az alperes MC Kft.-é, míg a felépítmények a felperesé. Az alperes szerint a Holcim 13 éve jogcím nélkül tartózkodik a Hejőcsabai Cementgyárban.

Az ügy előzménye, hogy a Hejőcsabai Cementgyár privatizációjának második fázisában a 90-es évek elején a Holcim az MC Kft.-vel közösen tervezte a még állami tulajdonban lévő részvények megvásárlását, amelyben a HH korábban már 33,33 százalékos részesedéssel rendelkezett.

A privatizáció befejezését a HH és az MC Kft. közötti jogvita követte, 1994 óta ezzel kapcsolatos több per is folyt és folyik a magyar bíróságokon, amelyek egyike a mostani, az állóeszköz tulajdonjogáról szóló vita.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!