Nincs áramhiány Magyarországon, ezért elhamarkodottak a válsághelyzetet emlegető riogatások. A villamosenergia-piacon teljes paradigmaváltást hoz a jövő évi piacnyitás, erre minden piaci szereplőnek fel kell készülnie - jelentette ki többször is Felsmann Balázs, a gazdasági tárca szakállamtitkára egy tegnapi szakkonferencián.
Az MVM október 25-ei aukcióján csaknem 9 terawattóra kapacitást visznek a piacra, ezzel teljesül az új törvényben (VET) előírt feltétel, vagyis a lekötött energia átlátható módon jelenik meg a piacon. Az árakról viszont az aukció után érdemes beszélni. Az igaz, hogy a dél-európai régióban jelentős kapacitáshiány van, és ez egyfajta árnyomást jelent, ám az államtitkár szerint a határkeresztező kapacitás gátat szab annak, hogy az aukción meghirdetett energiát exportálják a kereskedők, felverve ezzel az árakat.
Amennyiben mégis nagyobb drágulás következne be, akkor a rászorultaknak a piaci árak miatt az állami tulajdonú paksi atomerőműnél keletkező többletbevételből lehetne egyfajta szociális kompenzációt biztosítani. A VET végrehajtási rendeletei elkészültek, várhatóan a jövő héten tárgyalja azokat a kormány - mondta Felsmann.
A közüzemi ár fedezi az indokolt költségeket és a tisztességes nyereséget, ezért a lakosság maximum 10-15 százalékos áremelésre számíthat - mondja Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke. A környező országokban az atomerőművek bezárása miatt és a szerbiai háború után jelentős kapacitáshiány van, így a Balkánon kialakult ár 30-40 százalékkal magasabb a német tőzsdei árnál. Az árszabályozásról pedig fontos tudni, hogy a lakosságot érintő területen a szolgáltatók negyedévente kérhetik az árszerkezet felülvizsgálatát, írja a Napi Gazdaság.