2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány és az érdekképviseletek közötti párbeszéd elmaradása miatt az Európai Szakszervezeti Szövetséggel és a Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségével is felvette a kapcsolatot az Autonóm Szakszervezeti Szövetség - közölte a szövetség elnöke a Népszavában.

A lap szombati számában Borsik János elnök felidézte, hogy augusztusban másodízben írt levelet a foglalkoztatáspolitikai államtitkár az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldalának. Először néhány törvénymódosítással kapcsolatban kért írásban véleményt, majd legutóbb szeptember 25-ig adott határidőt az OÉT-vel kapcsolatos vélemények közlésére.

Érdemi tárgyalást követelünk levelezés helyett - hangsúlyozta Borsik az interjúban. "Nekik kell ajánlatot tenniük a bruttó keresetnövelésre, a munkavállalóknak pedig a minimálbér emelésére" - fűzte hozzá. A szakszervezeti elnök szerint kormányzati oldalról október 3-a előtt nem nagyon akarnak társadalmi párbeszédet, különösen nem az érdekegyeztető tanáccsal, ahol igazán heves viták vannak. Az ülések nyilvánosak, bárki értesülhet az ott elhangzottakról. Ha a kormánynak a munkavállalókat rosszul érintő terve van, azt az önkormányzati választás előtt nem áll érdekében közzétenni.

A várható lépésekkel kapcsolatban a szakszervezeti elnök azt mondta: a minimálbért meg akarják adóztatni. A munkáltatók azt mondják, ezt két vagy három ütemben lehet megvalósítani, hiszen bruttósítani kell a minimálbért, úgy, hogy a 61 ezer forint körüli nettó értékéből ne veszítsen. A 16 százalékos személyi jövedelemadó bevezetése igazságtalan, mert azoknak jó, akik nagyon sokat keresnek. Ha bevezetik, még nagyobb aránytalanság alakul ki a keresetek között.

A foglalkoztatás problémája Borsik János szerint a képzésnél kezdődik, az adó- és jogszabályi környezettel folytatódik. Ezekben az ügyekben nem történt semmilyen pozitívum. Nincs követhető kormányprogram, a politikai retorika ezért engedi meg az egymillió munkahely ígéretét.

Borsik János annak a véleményének adott hangot a Népszavának adott interjúban, hogy néhány hónap múlva véget ér az új kormányhoz kapcsolódó csodavárás, az emberek rájönnek arra, hogy az ígéretek nem teljesültek. Úgy véli, a következő egy évben a dolgozók helyzete bizonytalan marad, nem lesz hirtelen több munkahely, és több évre befagyhat a minimálbér, az egykulcsos adórendszerrel pedig a kis keresetűek járnak rosszul.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!