3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár börtönt is kaphatnának a súlyos környezetszennyezések elkövetői az EU-ban, legalábbis erre tett javaslatot az Európai Bizottság (EB). Az új szabályozás a súlyos környezetszennyezést vagy a nukleáris anyagok illegális szállítását kettőtől öt évig terjedő börtönnel büntetné, de ha a törvénysértés halálos áldozattal jár, vagy bűnszövetkezetek közreműködésével követik azt el, akkor akár tízéves szabadságvesztést is kiszabnának az elkövetőkre - írja a Világgazdaság.

Keményen büntetnék az illegális hulladéklerakást

Az előzetes értesülések szerint Brüsszel kilenc környezeti bűncselekményt nevesítene, mint például az illegális hulladéklerakást vagy a védett növények és állatok elpusztítását, illetve engedély nélküli birtoklását. A biztosok a tagállamokra bíznák, hogy lehetővé tennék-e a cégvezetők büntetőjogi felelősségre vonását, a környezetszennyző vállalatokat azonban minden esetben köteleznék az okozott kár felszámolására. A cégekre kiróható bírságok háromszázezer és 1,5 millió euró között lennének.

Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos azt követően döntött most bemutatandó javaslatának kidolgozása mellett, hogy tavaly egy európai hajó veszélyes hulladékot öntött a tengerbe Elefántcsontparton, tíz ember halálát okozva és százakat betegítve meg. A holland kormány büntetőeljárást kezdeményezett az érintett vállalat ellen. Az eset kapcsán azonban fény derült arra, hogy például Spanyol- vagy Görögországban nem lehetne büntetőjogi felelősségre vonni még egy ilyen súlyos következményekkel járó szennyezés elkövetőit sem.

Brüsszel számára egy 2005. szeptemberi európai bírósági ítélet tette lehetővé, hogy a környezetvédelem területén beavatkozzon a tagállamok büntetőjogi törvénykezésébe. A bizottság valójában már a 90-es évek eleje óta szorgalmazta, hogy a környezetkárosítás bizonyos eseteit sújtsák egységes szankciókkal az EU-ban. A szuverenitásukat féltő nemzeti kormányok azonban elutasították az EB javaslatát, és 2003-ban egy nem kötelező érvényű kerethatározatot fogadtak el a témában. A bizottság ezt támadta meg az Európai Bíróságon, annak kimondását kérve, hogy ha egyáltalán szabályozzák a területet, akkor az csak kötelező érvényű jogszabály segítségével lehetséges.

Ítéletében a bíróság azt mondta ki, hogy bár a büntetőjog nem tartozik az uniós szintű jogalkotás területei közé, a környezetvédelem valóban kivételnek tekinthető - mondta a Világgazdaságnak Bándi Gyula, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dékánja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!