A kabai gyárat működtető, angol-francia tulajdonú Eastern Sugar (ES) Zrt. még tavaly jelentette be, hogy az idei őszi kampányban már nem kívánja újraindítani a kelet-magyarországi feldolgozót. Az ES - 108 ezer tonnás éves termelési kvótájával - a harmadik helyet foglalja el az osztrák Agrana érdekeltségébe tartozó Magyar Cukor Zrt. és a német Nordzucker tulajdonában lévő Mátra Cukor Zrt. mögött a háromszereplős magyar cukorpiacon.
Az idei kabai cégbezárás előnye, hogy az EU egy tonna cukorkvótára 730 eurónyi szerkezetátalakítási támogatást nyújt, később viszont már kevesebbet fizetne. A kabai cég esetében az összeg most csaknem 80 millió eurót (20-21 milliárd forintot) tesz ki. A dotáció felosztásáról - az agrártárca közreműködésével - már korábban megegyeztek a külföldi tulajdonosok és az érdekeltek. Ezért az uniós kompenzációt konszenzusos alapon lehetne elosztani, ha Brüsszel elfogadja a szerkezetátalakítási tervet.
A megállapodás értelmében az EU-támogatásból a cukorrépa-termelők 19,6, a gépipari szolgáltatók 7,4 százalékot kapnak, míg az összeg 8,3 százalékát szociális kiadásokra (a kétszáz munkavállaló végkielégítésére) kell fordítani. Az ES-nek a szerkezetátalakítási pénzekből kell finanszíroznia a gyár leszerelését és a környezetvédelmi helyreállítási munkák költségeit is. A megmaradó támogatás a tulajdonosoké lesz, de ma nincsenek információk arról, hogy e keret mekkora lehet. Az ES egyelőre nem kíván nyilatkozni a tervezett gyárbezárás részleteiről.
Az uniós szabályozás értelmében a répatermelő vállalkozások először jövőre, majd 2009-ben vehetnék fel a szerkezetátalakítási pénzeket. Kelemen István, a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének a főtitkára ugyanakkor elmondta: a bankok már készen állnak arra, hogy a gazdálkodóknak járó összeget meghitelezzék. Ezért a jogosultak - kamat és kezelési költség fejében - már az idén forrásokhoz juthatnának, ha az EU elfogadná a tervet, és az MVH kiállítaná a támogatási jogosultságot igazoló határozatokat, olvashatjuk a Világgazdaságban.