A licenszműsorok hatása kiszámíthatóbb
A színvonaltalan produkciók csak ideig-óráig kötik le a nézőt. "A vizuális elemeken nem érdemes spórolni, ugyanis a képernyőn megjelenő életlen kép vagy a szegényes díszlet riasztó hatású". (Ebből a szempontból szerencsésebb helyzetben van az írott sajtó, ugyanis az olvasó a rosszabb minőségű papírt nem bünteti "hűtlenséggel".) Ma már a magyarországi és például a németországi hírműsorok vagy talkshow-ok között - sem látnivalóban sem tartalmilag - nincs észlelhető különbség.
Katalin bírónő kudarca
Három fő tényezőn múlik, hogy a nézők szeretnek-e egy adást - mondta lapunknak Azurák Csaba műsorvezető. Az egyik a jó pozícionálás: a műsoridő, a korcsoport és a nézőtípus megfelelő behatárolása. A másik az, hogy a termékkel valamiképpen érzelmileg azonosulni tudjon a néző, illetve a képernyőn megjelenő arcok imázsa megfelelő legyen. Nem árt, ha gyakran jelennek meg magánéletükkel kapcsolatban az újságokban. A harmadik és legfontosabb szerinte is a minőség, ugyanis amennyiben a néző nem kapja meg amire vágyik elkapcsol, ezzel bünteti a csatornát.
[ajanlo=544][igazitas=right/]Az Európában sikeresen sugárzott és a hazai televíziók által átvett műsoroknak kiszámíthatóbb a nézettsége. Azoknál a produkcióknál, amelyeket a hazai csatornák nagy tartalomgyártó cégtől vásároltak meg könnyebb elérni a kitűzött célt. "Ha vannak már tapasztalatok az adással kapcsolatban, fölkészültebb tud lenni a szerkesztő" - állítja a tévés. Azonban bizonyos esetekben épp a hazánkban született alkotásokra van igény. Szappanoperában az itthoni gyártású filmek a legnézettebbek, feltehetően azért, mert rólunk, mindennapi problémáinkról szólnak.
Bár a licensztermékeknél általában kiszámíthatóak a reakciók, a külföldön bejáratott műsor hazai sikeressége nem borítékolható, ugyanis a nézők hozzáállása számos szubjektív tényezőtől függ. A Németországban és az Egyesült Államokban nagy sikerű Katalin bírónő nálunk például nem működött. Ennek magyarázata az lehet, hogy Magyarországon a bíráknak nincs különösebb tekintélyük, míg az ügyvédet itthon egyenesen bűnözőnek tartják.
Nagy Vajda Zsuzsa