5p

Tudta, hogy a Nike szakértői szinte együtt élnek az NBA kosarasaival, mielőtt piacra dobják a legújabb edzőcipőt? Az mfor.hu marketingsorozata ezúttal arra ad tippeket, mire figyeljünk a kezdő lépéseknél - akár cégalapításról, akár új termék bevezetéséről van szó.

A Nike és a kosarasok

Minden rezdülésüket ismerik

Egy cég elindítása egy házasságéhoz hasonlítható: olyan feltételek és előkészületek kellenek hozzá, amelyek megalapozzák a hosszabb távú sikert. Az indulólépés annak eldöntése, hogy mivel szeretnénk foglalkozni és milyen földrajzi területen (országosan vagy regionálisan) képzeljük el ténykedésünket.

Ezután ajánlatos nagyon alaposan megismerni versenykörnyezetünket. Csak így kaphatunk választ néhány olyan alapkérdésre - még a végleges döntések meghozása előtt -, amelyek segítenek eldönteni, lehet-e létjogosultsága vállalkozásunknak.

Ismerjük ki a versenytársakat!

Az egyik legfontosabb feladat a konkurencia feltérképezése. Itt gondolni kell minden olyan szolgáltatásra, amely hasonló igényt elégíthet ki, mint a mi tevékenységünk. Gyakori hiba, hogy a vállalkozó azt feltételezi: terméke olyan egyedi, hogy annak nincs is versenytársa. Ilyenkor azt kell megvizsgálni, hogy célcsoportunk az adott szükségletét eddig hogyan elégítette ki.

Ha például kitalálunk egy vadonatúj, hátfájás elleni módszert, akkor annak – valamilyen módon - versenytársa lesz a hasonló célt szolgáló gyógyszer, orvosi kezelés, masszás, speciális torna vagy a különféle segédeszközök. Használjuk fantáziánkat! Hiszen ha valaki például árnyékot szeretne a teraszán, annak nem csak a napellenző, de még a lugas is megoldást jelenthet. Ugyanis ilyenkor az igény a hűs terasz, és nem a napellenző.

Marketingben a fúró az egyik alappélda. A vásárlónak ugyanis nem magára a fúróra, hanem a lyukra van szüksége. Elérésének „csak” egyik eszköze a fúró.

A lehetséges konkurensek feltérképezésekor gyűjtsünk össze róluk minél több információt: mit, hogyan és milyen feltételekkel csinálnak. Próbáljunk meg személyes tapasztalatot is szerezni róluk. Nézzük meg, milyen marketingeszközöket használnak, mit mondanak magukról, milyen a hirdetésük és a weboldaluk. Látogassuk meg őket érdeklődőként, kérjünk tőlük ismertetőt vagy ajánlatot. Próbáljuk megállapítani, milyen az ügyfélkörük és hogyan szolgálják ki őket.

Hol van piaci rés?

Ezt követően elemezzük ki, mit csinálnak jól vagy rosszul. Gondoljuk át, van-e olyan piaci rés (célcsoportban, szolgáltatásban, termékben, árban), ahol mi eséllyel szereznénk elegendő ügyfelet. Fel kell tennünk magunknak a kérdést: miben tudna jobbat és/vagy mást nyújtani a mi vállalkozásunk, mint a többiek. Találunk-e olyan kielégítetlen (de valós) igényt, amire elegendő fizetőképes kereslet mutatkozik?

Ennek megismerése fontos, hiszen nem biztos, hogy például egy kisvárosban érdemes megnyitni a 15. virágkereskedést. Csak akkor vágjunk bele, ha elég különlegeset tudunk nyújtani ahhoz, hogy vevőket szerezzünk. Ha a konkurencia „csak” virágot árul, akkor mi ajánljuk fel, hogy vállalunk házhozszállítást, alkalmakra különleges virág beszerzését, vagy cserepes virág megvásárlásakor helyzetfelmérést és időszakos gondozást. Készíthetünk színes katalógust is az alkalmi csokrokhoz - ahogy az már néhány helyen működik is, például esküvői tortarendeléseknél.

Ezt követően döntsük el, hogy ki lesz az ideális fogyasztónk. Közülük néhánnyal érdemes elbeszélgetni. Ők mi alapján döntenének egy új szolgáltató mellett? Mi a motivációjuk? Mi az, amihez máshol körülményesen jutnak hozzá? Mi lenne az, amiért minket választanának?

Ezzel két legyet is üthetünk egy csapásra. Egyrészt megismerjük célcsoportunk igényeit, másrészt az őáltaluk elmondottak segíthetnek minket üzenetünk, reklámunk megfogalmazásában. Így az ő szavaikkal tudjuk majd megfogalmazni azt, amit ők tartanak fontosnak. Ezáltal reklámjaink is hatékonyabbá válhatnak.

Merjünk mások lenni!


Ne utánozzuk a többieket! Ezzel csak azt érjük el, hogy beleolvadunk a tömegbe. Merjünk kitűnni, mert csak az innováció és a marketing vezetheti cégünket sikerre! Gyakori hiba, hogy a tervezésnél sokan odáig már nem jutnak el, hogy cégüket bevezessék, azaz felhívják magukra a figyelmet. Az ismertségünkért meg kell dolgozni. Nézzük meg, hol és hogyan reklámoznak konkurenseink, és próbáljunk újítani. Ha mindenki a helyi reklámújságban hirdet, akkor használjunk más eszközöket: szórólapot, kupont, megállító táblát, különleges portált, termékmintát. Ha ők színesben hirdetnek, akkor a mi reklámunk legyen fekete-fehér. Ha hirdetéseik zsúfoltak, akkor a mienk legyen majdnem üres. Az eltérő megoldások mindig sokkal jobban vonzzák a figyelmet.

Budapesten szemtanúja voltam egy Bankcenter közeli új étterem bevezetésének. Ezen a környéken nagyon sok az iroda, és étkezési lehetőség is van bőven. Az új cég - még jóval a megnyitásuk előtt - a reggeli órákban, egy kis reklám dobozban ajándékozott friss kávét és crossantot a munkába sietőknek. A csomagoláson rajta volt, hol és mikor nyitnak, milyen lesz a választékuk.

Az akciónak óriási sikere volt! Lestük, mikor nyitnak már ki végre. De ők még ezen is túlléptek. Amikor úgy tűnt, hogy már fogadnak vendégeket, beültünk egy salátára. „Fizetéskor” derült ki, hogy pár napig ingyenes volt a kiszolgálás. Nekik ez volt a próbaidőszak: véglegesítés előtt tesztelték menüjüket, az ízeket, az adagokat. Elbeszélgettek velünk, hogy mi mennyire ízlett és milyen ételeket ennénk náluk. Tanácsadónak használtak fel minket választékuk összeállításához. Éreztették, hogy fontosak vagyunk nekik. Meg is háláltuk, mert törzsvendégek lettünk. És a hely szinte mindig tele volt munkaidőben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!