3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi években a körbetartozás az építőipar fő jellemzőjévé vált, de hasonló gondokkal küzdenek más iparágak is. A romló fizetési morál elsősorban a kisvállalkozásokat sújtja, amelyeknek létét veszélyeztetik a késedelmes kifizetések, derül ki az mfor.hu körképéből.

Kiszűrnék a kétes hírű vállalkozókat

A likviditási gondokat azonban nemcsak az eleve csalásra játszó megrendelők, hanem az állami szféra is generálja. Az áfa-visszatérítés esetleges csúszása miatt az exportáló cégek például eleve késve fizetnek, illetve ha a megnyert pályázati pénzek nem érkeznek meg időben, a beruházást kivitelező felé is csúszhat a pénzügyi teljesítés. Az állami és önkormányzati megrendelések késői kifizetése, melyek az építőipar igen jelentékeny szegletét teszik ki, szintén okozhatják az alvállalkozók likviditási gondjait.

ÉVOSZ: kiszűrnék a kétes hírű vállalkozókat

Az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) adatai szerint a körbetartozások nagyságrendje mintegy 3 milliárd forintot tesz ki az építőiparban, míg más szakértők akár 100 milliárdos nagyságrendet is reálisnak tartanak. Nagy János, az ÉVOSZ ügyvezető igazgatója szerint szükség lenne egy feketelista összeállítására azokról a megrendelőkről, amelyek csak hosszú késedelemmel, illetve egyáltalán nem fizetnek az építőipari cégeknek.

Az ÉVOSZ a szakma összefogására szólított fel, amelynek révén a jogszerűen működő piaci szereplők megalkotnának egy "építési kódexet". Ez magában foglalná a tisztességes működés szabályait, illetve egyértelmű útmutatást adna a vállalkozások számára az ágazatban felmerülő problémák kezelésére.

Az építőiparnak elengedhetetlen szüksége lenne a kétes hírű vállalkozók és megrendelők kiszűrésére. Az iparágban mintegy 270 ezren dolgoznak, de 80 százalékuk olyan mikrovállalkozás tagja, amely 1 és 3 fő közötti létszámot foglalkoztat. Mindössze 20 olyan cég működik az országban, amely legalább 300 dolgozót foglalkoztat. Az Ausztriában működő 8 ezer magasépítésben tevékenykedő céghez képest a magyar 80 ezres adat egyértelműen túlzónak tűnik.

Valódi megoldást azonban csak a gazdaságélénkítő programok jelenthetnek erre a problémára. Az építőiparban például a körbetartozás nagyságrendjének drasztikus emelkedése a lakáseladások megtorpanásával hozható összefüggésbe. Mivel az építőipari cégek elegendő tőke híján nem tudják a teljes beruházást finanszírozni, a még félkész lakások legalább felét el kell adniuk ahhoz, hogy folytatni tudják a munkálatokat. A nehezedő hitelfeltételek és a pangó piac miatt azonban az értékesítés egyre nehezebb. A hiányzó összegeket pedig tulajdonképpen az alvállalkozók felé fennálló tartozások teszik ki.

Kern Ágnes

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!