3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A júliusban hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt.) szerinti, életkor alapján járó pótszabadságot csak a kollektív szerződésben lehet csökkenteni - mondta Szarvas Júlia, a Deloitte Magyarországgal együttműködő Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda ügyvédje.

Korábban több hírportál is felhívta a figyelmet arra, hogy az új Munka Törvénykönyben akár 10 nappal is csökkenhet egy-egy munkavállaló szabadsága, mivel az új kódex az életkor alapján járó alapszabadságot - amely 45 éves kor felett éri el maximumát, a 10 napot - pótszabadsággá alakítja.

Szarvas Júlia munkajogi szakértő kiemelte, hogy a változás ellenére a pótszabadság mértékét munkaszerződéssel nem, csak kollektív szerződésben lehet negatív irányba módosítani.

Az új MT. ugyanis tartalmazza azt az általános szabályt is, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabályoktól, így a szabadságra vonatkozó rendelkezésektől munkaszerződésben csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

Kifejtette, hogy a kollektív szerződést a szakszervezetekkel köti a munkaadó, hosszas alkuk, tárgyalások után. Az új Munka Törvénykönyve szerint az életkor szerint járó pótszabadságok is bekerültek az alku körébe. A szakértő - az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján - csak akkor tartja elképzelhetőnek, hogy a szakszervezetek beleegyeznek a pótszabadság csökkentésébe a kollektív alku során, ha ezért cserébe valamilyen más előnyhöz, plusz juttatáshoz jutnak a munkavállalók.

A munkajogi szakértő emlékeztetett arra, hogy az új MT. 43. paragrafusában a jelenlegi kódexhez hasonlóan főszabályként az szerepel, hogy - eltérő megállapodás hiányában - a munkaszerződés csak a munkavállaló javára térhet el az MT. rendelkezéseitől. A kollektív szerződés ugyanakkor - szintén hasonlóan a mostani szabályozáshoz – meghatározott kérdésekben a munkavállaló javára, és hátrányára is eltérhet.

Szarvas Júlia kiemelte: munkaszerződésben ennek megfelelően csak a munkavállaló javára lehet eltérni az MT-ben rögzített szabadságoktól. Kollektív szerződésben azonban a fő szabály szerint pozitív és negatív irányba is el lehet térni, és mivel az életkor szerinti pótszabadságokra vonatkozó passzus nem szerepel azok között, amelyektől a kollektív szerződésben csak a munkavállaló javára lehet eltérni, így ott elvileg kiköthető a pótszabadság mértékének csökkentése is.

A szakértő ugyanakkor úgy véli, hogy a szakszervezeti alku miatt a munkavállalók szempontjából negatív irányba történő eltérés a gyakorlatban nem lesz jellemző.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!