3p

Az 1995-re elfogadott és 1997-ben életbe léptetett Toledo paktummal, és annak folyamatos karbantartása révén apró lépésenként készítik föl a spanyol államigazgatás a nyugdíjrendszert a fokozódó terhelésre.

Az 1995-re elfogadott és 1997-ben életbe léptetett Toledo paktummal, és annak folyamatos karbantartásával apró lépésenként készíti föl a spanyol államigazgatás a nyugdíjrendszert a fokozódó terhelésre, írja a Világgazdaság.

Spanyolországban a mostani trend folytatódásaként 2013-ig növekedni fog a népességen belül a 20-64 éves korosztály aránya, s csak 2015-től kell a jelenlegi európai irányzat érvényesülésével, a 65 éven felüli korosztály részarányának fokozatos gyaropodásával számolni. A becslések szerint Spanyolország 2050-re alakul ki az EU egészére jellemző demográfiai helyzet.

Többpillérű és sokrétű a sikeres modell

A Toledo-paktumon alapuló rendszer hárompilléres. Az elsőt az általános és kötelező jövedelem-járulékon alapuló alapnyugdíj képezi, a másodikat a vállalati nyugdíjalapok, a harmadik pillért a különféle kiegészítő megoldások.

Az utóbbiak fő jellemzője, hogy választani lehet: egy összegben, vagy rendszeres járadék formájában kívánják-e a kedvezményezettek felhasználni.

Az első pillérben a jövedelem 28,3 százalékának erejéig legalább 15 éven keresztül fizetett járulék képezi a nyugdíjjogosultságot. A járulékból 4,7 százalékpontot a munkavállaló, 23,6-et a munkáltató ró le. A korhatár 65 év. Teljes alapnyugdíjat 35 ledolgozott év után lehet kapni. A járadékokat a fogyasztói árindex változása alapján évente kiegészítik.

A munkanélkülieknek is biztosított a minimál-nyugdíj

A járulék alapú mellett a spanyol szisztéma ismeri a nem járulék alapú nyugdíjat is, erre jogosultak többek közt a munkaerőpiacról kimaradt nők, s különösen a munkanélküliek. Nem véletlenül kell erre a két kategóriára gondot fordítani, ugyanis a mediterrán állam mindkét kategóriában EU-csúcstartó.

2001-re a jelenlegi rendszer segítségével az illetékes tárca elérte, hogy a nyugdíjaknak már csak a 20 százalékát kellett pótlólagosan feljavítani a minimumszintre, míg az arány 1995-ben még 25 százalék volt.

Ösztönzik az idősebb korosztály foglalkoztatását

A 2015-ig befolyó járulék-többleteket külön erre a célra létesített tartalékalapba helyezik, ez az alap 2001-ben a GDP 0,9 százalékával indult, és eszközei már 2002-ben elérték az egy százalékát, holott ezt csak 2004-re tervezték. A továbbiakban az alaphoz a költségvetés is hozzá fog járulni annak mértékében, mennyire sikerül az államháztartást kiegyensúlyozottá, adósságmentessé tenni.

Járuléknövelési oldalon is tesznek erőfeszítéseket: ösztönzik a nők részmunkaidős foglalkoztatását, a bevándorlók munkába állását, a 65 évnél idősebbek továbbdolgozását és a 45 felettiek foglalkoztatását, itt a a munkáltatókat ösztönzik nyugdíjjárulék-fizetési kedvezményekkel. (A Világgazdaság cikke nyomán)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!