3p

A személyzeti tanácsadó piacon lehet a legjobban mérni a gazdaság változásait, mondta el Fröhlich Péter, a P and Bert ügyvezető igazgatója a Menedzsment Fórumnak.

Milyen szakemberek a legkeresettebbek ma?

2002-től olyan események történtek, - mint a dotkom válság, Osama bin Laden, kormányváltás - amelyek következtében teljesen átalakult a munkaerőpiac. A 2003-as évet az jellemezte, hogy semmilyen trend nem volt. Most akikre komoly igény mutatkozik, a zöldmezős beruházások miatt, a gépészmérnökök, villamosmérnökök és a logisztikusok. Eléggé telített ma már a marketing és a sales terület. A villamosmérnökökre is van igény, de őket inkább gyártás területén keresik.
Minket rendszeresen kérdezgetnek, mi a jövő szakmája. Hosszú távú előrejelzést régóta nem lehet adni, de ma már középtáv sem létezik. A hazai oktatásra jellemző, hogy egyre kevésbé képes követni a gazdasági trendeket.
De ki gondolta volna például fél évvel ezelőtt, hogy elindul a gazdaság felfelé? Annyira nehéz belőni, mi lesz a jövő sikeres szakmája, hogy a pályakezdőknek abból kell kiindulnia, milyen tudásom van nekem, mint pályakezdőnek.

Milyen szinteken könnyebb most elhelyezkedni?

Ami jellemző, hogy átalakult a tanácsadó cégek iránti elvárások rendszere. Az első számú emberek keresése iránti igény lecsökkent. Számos korábbi vezetőt ismerek, akik akár fél éve is állás nélkül vannak. Az elmúlt időszakban igen sok embernek kellett kompromisszumot kötnie. Középszinten már reményteljesebb a helyzet: a tavalyi évben a bankok vettek fel sok embert, illetve a gyártás területén van nagy igény.
Ami minden szegmensre jellemző, hogy a vállalati piramisok már nem tudnak felfelé nőni, mivel a középső és az idősebb generáció elfoglalta a felső pozíciókat. Az új generációknak sokkal nehezebb vezetői posztokat elérni, hiszen ma mindenki kapaszkodik a székébe. A korábban olyan divatos marketing- és reklám világban például, ha kapacitás felfutás lesz is, akkor sem a felső pozíciók száma növekszik.
Az igény és a túlkínálat elmegy egymás mellett. Hiány van specialistákból alap- és középszinten, és túlkínálat van általános tudású diplomásokból. Mérnöki területen például folyamatmérnököket, minőségbiztosítási szakembereket keresnek.

Fog-e lényeges változásokat hozni a közelgő EU-csatlakozás?

Tömeges munkaerő-vándorlásra nem lehet számítani. Akik igazán tehetséges, jó szakemberek, azok már itt kiépítettek egzisztenciát, és a fizetések is közelítenek a Nyugat-Európában megszokott szinthez. Inkább a pályakezdők azok, akik szerencsét próbálnak az EU-ban. De amiről keveset beszélnek az az, hogy külföldi szakemberek beáramlásra is kell számítani.

A HR területen a Pbert képzéssel is foglalkozik. A humánmenedzsment szakma ennyire igényli az új szakembereket?

A szakma arra vágyik, hogy gyakorlati tudással rendelkező szakembereket kapjon. Az általunk felkért gyakorlat-orientált előadók a mai egyetemi posztgraduális képzésnél jóval hasznosíthatóbb képzést nyújtanak. Mint az ismeretes, túlképzés van ugyan a HR területen, és nyomottak a fizetések, de egyben szakember-hiány is észlelhető.
Emellett amin dolgozunk, az egy, a Consultation oldalán meghirdetett projekt. Ennek lényege röviden, hogy szakdolgozatokba, diplomába, TDK dolgozatokban rejlő szellemi kapacitást igyekszünk egy állami rendszerben eljuttatni a vállalkozói szektornak. A pénzek újraelosztásával el lehet azt érni, hogy a diákok munkáját kiközvetítjük a cégeknek.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!