Ugyan az uniós országok egy része továbbra sem hajlandó megnyitni munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott államok polgárai előtt, a statisztikák azt mutatják, hogy ezek a lépések mögött többnyire politikai és nem gazdasági indokok állnak. Az európai munkaerő mobilitása ugyanis rendkívül alacsony.
[ajanlo=474][igazitas=left/]Miközben több régi tagország politikusai is a munkaerő korlátozás fenntartása mellett törtek lándzsát, az Egyesült Királyság, mely kezdetektől liberalizálta a szabályozást, szívesen fogadna több európai munkavállalót. A német politikusok már korábban is hangsúlyozták aggályaikat, de például Ausztria csütörtökön jelentette be, hogy 2006. május 1. után még további három évig fenn szeretné tartani a munkaerőpiaci korlátozásokat az EU tíz új tagállamával szemben. Az Európai Bizottság most közzétett statisztikái ugyanakkor nem támasztják alá, hogy valós félelmek húzódnak meg a korlátozás mögött.
Az európai adatok szerint a közösségen belül mindössze a munkavállalók 1,5 százaléka dolgozik valamely más tagállamban. Ami Magyarországot illeti még ennél is alacsonyabb a külföldi munkavállalók aránya, egy az uniós csatlakozás után készült felmérés szerint a magyarok kevesebb, mint egy százaléka dolgozik a határokon túl. Ez a mobilitási ráta - akár az európai ,akár a hazai - a szakemberek szerint alacsonynak tekinthető. A régi tagokat vizsgálva egy másik meghökkentő adat is napvilágra került, amely szerint az emberek közel fele az elmúlt tíz évben ugyanabban a településen dolgozott, amely nemzetközi összehasonlításban is a rugalmatlan munkaerőpiac jellemzője.
Az alacsony mobilitás okait kutatva a szakemberek szerint éppúgy indok a rugalmatlan jogszabály-rendszer, mint az adminisztrációs kötöttségek vagy a széleskörű információk hiánya. Éppen ezen információs vákuum megszüntetése érdekében kíván az EU fellépni, és a nemzetközi karrier előnyeit ecsetelni. Ennek érdekében 2006-ban 4,3 millió eurót szánnak a munkaerő mobilitás népszerűsítésére - jelentette be a napokban az EU munka- és szociális ügyeinek biztosa.
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok
Ausztria továbbra sem nyitja meg munkaerőpiacát
A mobilizáció újfajta vezetési stílust követel
Az uniós csatlakozás sem erősítette a mobilitást
Kóka: csak pár ezer magyart szippantott be az EU
Hiába várják a magyarokat a német és osztrák munkaadók
Csak helyben keresnek munkát az emberek
Ugyan az uniós országok egy része továbbra sem hajlandó megnyitni munkaerpiacát az újonnan csatlakozott álamok polgárai előtt, a statisztikák azt mutatják, hogy ezek a lépések mögött többnyire politikai és nem gazdasági indokok állnak. Az európai munkaerő mobilitása ugyanis rendkívül alacsony.