3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan az uniós országok egy része továbbra sem hajlandó megnyitni munkaerpiacát az újonnan csatlakozott álamok polgárai előtt, a statisztikák azt mutatják, hogy ezek a lépések mögött többnyire politikai és nem gazdasági indokok állnak. Az európai munkaerő mobilitása ugyanis rendkívül alacsony.

Ugyan az uniós országok egy része továbbra sem hajlandó megnyitni munkaerőpiacát az újonnan csatlakozott államok polgárai előtt, a statisztikák azt mutatják, hogy ezek a lépések mögött többnyire politikai és nem gazdasági indokok állnak. Az európai munkaerő mobilitása ugyanis rendkívül alacsony.

[ajanlo=474][igazitas=left/]Miközben több régi tagország politikusai is a munkaerő korlátozás fenntartása mellett törtek lándzsát, az Egyesült Királyság, mely kezdetektől liberalizálta a szabályozást, szívesen fogadna több európai munkavállalót. A német politikusok már korábban is hangsúlyozták aggályaikat, de például Ausztria csütörtökön jelentette be, hogy 2006. május 1. után még további három évig fenn szeretné tartani a munkaerőpiaci korlátozásokat az EU tíz új tagállamával szemben. Az Európai Bizottság most közzétett statisztikái ugyanakkor nem támasztják alá, hogy valós félelmek húzódnak meg a korlátozás mögött.

Az európai adatok szerint a közösségen belül mindössze a munkavállalók 1,5 százaléka dolgozik valamely más tagállamban. Ami Magyarországot illeti még ennél is alacsonyabb a külföldi munkavállalók aránya, egy az uniós csatlakozás után készült felmérés szerint a magyarok kevesebb, mint egy százaléka dolgozik a határokon túl. Ez a mobilitási ráta - akár az európai ,akár a hazai - a szakemberek szerint alacsonynak tekinthető. A régi tagokat vizsgálva egy másik meghökkentő adat is napvilágra került, amely szerint az emberek közel fele az elmúlt tíz évben ugyanabban a településen dolgozott, amely nemzetközi összehasonlításban is a rugalmatlan munkaerőpiac jellemzője.

Az alacsony mobilitás okait kutatva a szakemberek szerint éppúgy indok a rugalmatlan jogszabály-rendszer, mint az adminisztrációs kötöttségek vagy a széleskörű információk hiánya. Éppen ezen információs vákuum megszüntetése érdekében kíván az EU fellépni, és a nemzetközi karrier előnyeit ecsetelni. Ennek érdekében 2006-ban 4,3 millió eurót szánnak a munkaerő mobilitás népszerűsítésére - jelentette be a napokban az EU munka- és szociális ügyeinek biztosa.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok
Ausztria továbbra sem nyitja meg munkaerőpiacát
A mobilizáció újfajta vezetési stílust követel
Az uniós csatlakozás sem erősítette a mobilitást
Kóka: csak pár ezer magyart szippantott be az EU
Hiába várják a magyarokat a német és osztrák munkaadók

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!