5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Soha nem fordult még elő, hogy az OTP veszteséggel zárjon, tavaly ez is megtörtént. Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója szerint idén az orosz és ukrán problémák ellenére javulhat a helyzet.

Az OTP Nyrt. még soha nem volt veszteséges, ez tavaly fordult elő első alkalommal. A rendkívüli tételek nélkül 118 milliárdos eredménye lett volna a banknak, ám ezekkel jelentős veszteségbe fordult, így lett mínusz 102 milliárdos a végeredmény.

Egyedi tételek okoztak gondot

Csányi Sándor szerint tavaly jelentősen elvált egymástól a kelet-közép európai- és a kelet-európai régió (Oroszország és Ukrajna). Míg előbbi viszonylag jól teljesített, addig Oroszországban és Ukrajnában komoly kihívások érték a bankot. A jelentős gazdasági visszaesés mellett Ukrajnában a polgárháború miatt több fiókot be kellett zárni.

Csányi Sándor hangsúlyozta, hogy a veszteséget néhány súlyos egyedi tétel okozta, melyek a következők voltak: a devizahitelek elszámolása (150 milliárd forint), a bankadó (30 milliárd forint), goodwill leírás (5 milliárd forint).

Az elnök-vezérigazgató szerint az OTP mindazonáltal jó kondícióban van. Ezt mutatja az a tény is, hogy a devizahiteles elszámolás miatt sem kellett tőkét emelni, ellentétben számos más magyarországi bankkal. A vezető azt is hangsúlyozta, hogy a veszteség ellenére az egyik legjobb a bank tőkeellátottsága. A bank betét-hitel mutatója is kimagasló. A tavalyi évben a kockázatok némileg csökkentek, ahogy a fedezettség is, a nemteljesítő hitelek pedig nem nőttek a korábbi évhez képest.

Ami a magyar piacot illeti, az OTP a kiélezett verseny ellenére két területen is kiemelkedően teljesített, így a mikro- és kisvállalatok valamint a mezőgazdasági hitelek területén. A bank a vállalati piacon növekedni tudott, a részesedése bővült. Eközben a lakossági piacon megtartotta dominanciáját.

Számos új területen is erősített a bank, új termékekkel és szolgáltatásokkal (így például az OTP Pay, Simple, mobiltárca, munkáltatói kölcsönhöz kapcsolódó termék). Évek óta fókuszban van a költségcsökkentés, ezt a tavalyi évben is így volt.

A digitális bankolással (teljesen papírmentes ügyintézés) szeretnének további versenyelőnyre szert tenni, ezt fejlesztik a jövőben. Csányi Sándor szerint ez kisebb költséget jelent a banknak, de nagyobb ügyfélélményt is eredményez.

Bulgária erős, az orosz és az ukrán piac problémás

A leánybankok közül a bolgár DSK továbbra is a bank egyik büszkesége, a tavalyi évben is kimagasló növekedést ért el. A lakossági piac mellett a vállalati piacon is egyre jobb a pozíciójuk.
Az orosz bankjuk először volt veszteséges, eddigi ottani tevékenységük alapján azonban az orosz operáció még nyereséges. A folyamatokat tekintve (orosz-ukrán konfliktus, orosz gazdaság visszaesése, olajár zuhanása, stb.) azonban Csányi Sándor nem optimista, továbbra is nehézségek lehetnek a piacon. A bank ennek megfelelően szigorította a kihelyezéseit. Emellett jelentős költségcsökkentő programot hajtott végre, illetve egy második kör is következni fog. Az orosz piacon egy internetes bankot is létrehoztak (Touch Bank), amely elemzők szerint ez az orosz piacon a legjobb szolgáltatást nyújtja.

Ukrajnában szenvedte el a legnagyobb veszteséget az OTP, 43 milliárd forintot. A gazdasági helyzet siralmas, zuhant a gazdaság teljesítménye, a hrivnya 93 százalékot esett. Emellett tetézte a bajt a krími, luganszki és donyecki régió fiókbezárásai, összesen 24 egység szűnt meg.
A kisebb leánybankok a tavalyi évben jól szerepeltek.

Javulást vár a bankvezér

A jövőbeni terjeszkedés kapcsán Csányi Sándor azt mondta, hogy továbbra is számolnak akvizíciókkal. Azokon a piacokon, ahol kisbankja van az OTP-nek ott keresik a lehetőséget, hogy növekedjenek és akár akvizíciók segítségével elérjék az optimális piaci méretet. Olyan, a korábbi években tett lépés biztosan nem lesz, hogy néhány százalékos piaci részesedéssel rendelkező bankot vegyenek olyan országban, ahol jelenleg nincsenek jelen.

A közép-európai régióban 2,5 százalékos növekedéssel számol az OTP. Ebből a magyar gazdaság az egyik legjobban teljesítő lehet. Horvátország és Szerbia lehet alulteljesítő. Oroszországban és Ukrajnában a GDP jelentős visszaesésével lehet számolni 2015-ben. Ukrajna ugyanakkor lassan elérheti a mélypontot, és a következő években fordulat jöhet. Oroszország nagy kérdés, nehéz felmérni, hogy milyen hosszú, elhúzódó válság lesz-e. Ennek megfelelően az OTP vezetése számára döntési helyzetet jelent, hogy milyen és mekkora bankkal maradjanak.

Csányi Sándor elmondta, hogy nem szoktak előrejelzést közzétenni, ettől most annyiban térnek el, hogy egy hosszabb távú 2017-re szóló kitekintést adnak. Az OTP (12,5 százalékos tőkemegfelelésre vetítik) egy konzervatív forgatókönyv esetén 16 százalék feletti, míg optimista esetben 18,9 százalékos megtérülést érhetnek el. Ezek európai szinten a legjobb 10 százalékot jelenthetné.

Az OTP közgyűlése számára 145 forintos osztalékot javasolnak, amelyet a közgyűlés elfogadott. Csányi Sándor elmondta, hogy a saját részvényeket is figyelembe véve nagyjából 147 forint lehet részvényenként.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!