Bizonyos szintű korlátozás jelenleg is életben van: egy-egy magánszemélynél legfeljebb kétkilónyi dohányárut tolerál a francia törvény - emlékeztet a Le Monde című lap. Nyugat-Európát sokan a cigeratta-csempészet Mekkájának tartják. Elsősorban az EU-n kívüli cigaretták szerepelnek a nagy csempészforgalomban, igen nagy mennyiségű kínai gyártmány, de jelentős szállítóként említik Paraguayt is. Oroszország is jó helyen áll, főként a kelet-európai országokba jut el az orosz csempészáru.
Az EU-n belül is meglehetősen nagyarányú illegális cigarettatermelés folyik, a nagy termelők között említik Csehország nevét. Lengyelországban, Belgiumban és Németországban is készül nem adózott cigaretta. A nemzetközi csempészforgalom nagyságrendjét évi negyed milliárd szálra teszik, az oroszok része ebből 100 millió körül lehet.
Maga a tény, hogy egy uniós államban egy másikban érvényes árak feléért is lehet cigarettát venni, szinte kedvcsináló a csempészeknek. A nagy problémát mégis sokan abban látják, hogy a titkos cigarettagyártás termékei nem felelnek meg az előírásoknak, általában sokkal több bennük a káros anyag, mint a legálisan előállított cigarettákban.
A csempészetet, illetve a nagybani határmenti árumozgást összekapcsolják azzal, hogy míg az európai országok polgárai egyre inkább leszokóban vannak, addig a fejlődő világból érkezettek inkább még növelik is fogyasztásukat, miként anyaországukban is általában növekszik a cigarettafogyasztás.
A kormányzati pénzügyi illetékeseket feltehetően leginkább az zavarja, hogy az adókiesés évente 200 millió euró, azaz 50 milliárd forint körül van az EU-ban. Ez csak az idei veszteség, a felhalmozott kiesést már euróban is milliárdokban mérik.