A folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 16 százalékkal nőtt 2006-ban, amelyben szerepe volt a szobaárak növekedésének, valamint a forint-euró árfolyam - a szállodákra nézve kedvező hatású - alakulásának.
Tavaly január-novemberben a szállodák az egy évvel korábbinál egy százalékponttal alacsonyabb, 61 százalékos kihasználtsággal működtek, míg bruttó szobaárbevételük 17 százalékkal nőtt.
A szállodák 2005-ben átlagosan 60,2 százalékos kapacitás-kihasználtsággal működtek, a folyóáras szobaárbevétel 16,6 százalékkal nőtt 2004-hez képest.
Tavaly a budapesti szállodák szobakapacitás-kihasználtsága volt a legmagasabb, 63-70 százalékos, míg az ország keleti részén található négy- és ötcsillagos szállodáké a legalacsonyabb, 45 százalékos.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17 300 forint volt tavaly, mely idén 2 100 forinttal emelkedett.
Az átlagár a budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas, bruttó 37 100 forint volt. A fővárosi négy-, és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 12 800-17 900 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8500-9900 forintos bruttó átlagárat érvényesítettek.
Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó tízezer-kétszáz forint volt az elmúlt évben. A bruttó érték folyó áron ezer forintot emelkedett 2005-höz viszonyítva.
A legmagasabb összeget, bruttó 25 800 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek számoltak be.
A bruttó szobaárbevétel összességében 16 százalékos, a nettó szobaárbevétel 15 százalékos folyó áras növekedést mutatott, melynek összege mindegyik vizsgált szállodacsoportban jelentős mértékben emelkedett.
A bruttó szobaárbevétel legnagyobb mértékű emelkedését a Balaton partján működő három-csillagos szállodák, valamint az ország keleti részén található háromcsillagos házak jelentették. A legkisebb mértékben az ország nyugati részén működő négy- és ötcsillagos szállodák szobaárbevétele nőtt.
A pénzügyi mutatók értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az euró árfolyama 2005-ben 241 és 256 forint, 2006-ban pedig 250 és 283 forint között ingadozott - áll a KSH jelentésében.
A szálláshely-szolgáltatás területén 6 százalékos áremelkedést mértek 2006 első tizenegy hónapjában.
A megfigyelt évben 9,4 millió volt az eltöltött vendégéjszakák száma, ami 0,5 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától. A fővárosi szállodacsoportokat 3-6 százalékos csökkenés jellemezte, míg a vidéken működő szállodákban - a Balaton partján levő háromcsillagos egységek kivételével - nőtt a vendégéjszakák száma. Jelentős - 10 százalékos - emelkedésről az ország keleti részén található egységek számoltak be.