3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orosz illetékesek felháborodással reagáltak Joschka Fischernek egy sajtóinterjúban tett kijelentéseire, amelyekkel kétségbe vonta a Moszkva által építendő Déli Áramlat földgázvezeték értelmét.

"Az az állítás, hogy a Déli Áramlat értelmetlen projekt volna, annak a jele, hogy a Nabucco mögött álló konzorcium fél a versenytől" - idézte a Handelsblatt pénteken Andrej Konopljanyikot, a Gazprom Bank elnökségének tanácsadóját. A korábbi német külügyminiszter egy héttel ezelőtt arról beszélt, hogy a Déli Áramlatnak gazdasági szempontból nincs értelme, politikai síkon pedig nem áll Európa érdekében a megépítése. Az orosz szakember szerint viszont a gazdasági kockázatok a Nabucco esetében sokkal nagyobbak, mint a Déli Áramlatnál, és valójában az előbbi testesít meg politikai célú projektet, mégpedig az Európai Unió szempontjából.

A Nabucco csővezeték Kelet-Törökországtól egészen Ausztriáig érne, célja az, hogy függetlenítse Európát az orosz földgázszállításoktól. Az építtető európai konzorciumban ott van a német RWE konszern, tanácsadóként pedig szerepet vállal benne Joschka Fischer. A fő problémája a konzorciumnak az, hogy egyelőre nincs szerződése egyetlen földgáztermelő országgal sem.

A Dél Áramlat szintén Délkelet-Európán keresztül juttatna földgázt nyugatra, megkerülve az Ukrajnán áthaladó csővezetéket, amelyet Kijev - Moszkvával támadt árvitájában - már többször elzárt, veszélybe sodorva Nyugat-Európa gázellátását.

A Déli Áramlat kapacitását gond nélkül kitölthetné az orosz földgáz, ám a tervezés meg az EU-jog alapján álló szerződések tekintetében az oroszok messze le vannak maradva a Nabucco mögött. Ezt Konopljanyik is beismerte, ám egyúttal elutasította a Nabuccóval való együttműködés gondolatát. Szerinte ehhez előbb arra volna szükség, hogy az Európai Unió lemondjon "diverzifikációs stratégiájáról".

Egy másik orosz illetékes Vlagyimir Putyin miniszterelnök fenyegetésére emlékeztetett: "Európának és Németországnak meg kell fontolnia, szükségük van-e egyáltalán orosz földgázra" - idézte a kormányfőt Anatolij Dmitrijevszkij. Ő is megerősítette, hogy Moszkva a közép-ázsiai gáztermelő országokkal, így Türkmenisztánnal, "európai árakon" fog szerződést kötni. A gáz jogi értelemben orosz gázzá válna, és így jutna el Európába.

A Nabucco csővezeték számára a térség egyetlen potenciális szállítójaként Azerbajdzsán jöhetne szóba. Az ott kitermelt földgáz miatt azonban nem volna érdemes külön csővezetéket építeni - jegyezte meg a Handelsblatt. Egyben emlékeztetett arra: Azerbajdzsán, Grúzia és Románia nemrég kötött megállapodást arról, hogy az azeri földgázt tankhajókon szállítják a Fekete-tengeren át Romániáig, majd onnan tovább Nyugat-Európába.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!