Pártjaink Németországban elvéreztek volna
Összességében a mindenkori kormány összes reformlépését támogatná a vállalkozók érdekképviselete. Egyetértenek azzal, hogy az ország egyensúlyi helyzetét meg kell teremteni. Ugyanakkor hiányolják a konkrét célok megfogalmazását, illetve határidők kitűzését, amikorra a nadrágszíjainkon újra engedhetünk egy keveset. Ezek megfogalmazása nélkül eredménytelenné válhatnak a társadalom által kiizadt megszorítások is. A mostani mély levegővétel áldásos hatását, ha minden igaz, öt év múlva érzékelheti a lakosság.
Pártjaink Németországban elvéreztek volna
Függetlenül attól, hogy melyik párt kerül hatalomra, az ország stabilitása érdekében "mindegyiknek ezt kellett volna tennie" - mondta a TriGranit elnöke. A súlyos pénzeket, amelyek hiányoznak az állami kasszából, csak mi magyarok termelhetjük ki, erre a célra ugyanis uniós támogatásokat már nem igényelhetünk.
A politikai pártok közül egyik sem vállalta fel egy válságkezelő terv kidolgozását, ezért van most kapkodás legfelsőbb szinten. "Ez a különbség Németország és Magyarország között. Ott a reális veszélyeket feltérképező, illetve megoldani kívánó programmal meg lehet nyerni a választásokat, ami a lakosság nagykorúságát jelzi. A mienkhez hasonló koncepciókkal Németországban csak veszíteni lehetett volna" - mondta az mfor.hu-nak a nagyvállalkozó.
Elindultunk a Római Birodalom útján
Gyenge vigasz lehet a vállalkozóknak, de az érdekvédelmi szervezet már évek óta folyamatosan figyelmeztet a veszélyekre. Úgy tűnik, a "VOSZ-jósok" egyre több pontban is rátrafáltak az igazságra, ha így megy tovább a 300 forintos euróval történő "riogatás" is beteljesülhet. A jelenlegi 280 forint feletti árfolyammal Demján Sándor számításai szerint az országban mindenki mintegy 15 százalékkal lett szegényebb.
A társadalom és a politika kijózanítását Demján Sándor jelen pillanatig sem adta fel. Európa szerinte mély válságban van, a kései Római Birodalom minden jelét viseli magán - von történelmi párhuzamot az üzletember. Ezen belül Magyarország helyzete még siralmasabb - kongatta meg a vészharangot Demján. Ennek ellenére nem találja kilátástalannak az ország helyzetét, kivezethet az "alagútból": ha az, akinek több van a zsebében többet vállal a terhek befizetésénél, illetve akinek a fejében van egy kis "plusz", annak szellemi síkon kell ráadást nyújtani. Nem más a tét szerinte, mint az, hogy 100 év múlva lesznek-e olyanok, akik beszélni akarják a magyar nyelvet.
"1825-ben hasonlóan rossz állapotok uralkodtak itt, de néhányan hittek abban, hogy sikerülhet a fejlődés pályájára állni" - így fogalmazott Hankiss Elemér szociológus a sajtótájékoztatón. "Nem csak az intézményeink működnek döcögve, de az emberek tudata és kapcsolatrendszere is rossz állapotban van ma is" - hívta fel a figyelmet a kutató, akit a Demján által nemrég létrehozott alapítvány vezetésével bíztak meg. Hankiss Elemér szerint csakis az országban bízó emberek közösségéből fejlődhet ki a sikeres társadalom.
Az emberek számára nagy megterhelést jelent, hogy hiányzik a jövőkép, nem lehet tudni, pontosan mit várunk az elvonásoktól és adóemelésektől. "A lakosság nem érti, miért lett ilyen hirtelen jól fejlődő országunk utolsó egy sor mutató szerint az Európai Uniós tagállamok között" - mondta az mfor.hu-nak Hankiss Elemér. Hogy miképp kerülhetett a néhány évvel ezelőtt még prosperáló ország az unió szamárpadjába? Demján szerint nem a vállalkozók és nem a munkavállalók, hanem egyedül a politika a felelős a mostani nehéz helyzetünkért.
Nagy Vajda Zsuzsa