Erősen megterhelő mind fizikailag, mind lelkileg a több műszakban való munka, különösen az éjszakai munkavégzés. Gyakran fordul elő azoknál, akik nem a megszokott munkarendben dolgoznak, hogy memória- vagy alvászavartól szenvednek.
A vonatkozó kutatás szerint az éjszakai vezetés különösen veszélyes, minden hetedik megkérdezett már majdnem okozott balesetet ilyen helyzetben. Az éjjel dolgozók ötöde szenved álmatlanságtól, és egytizedüknél állapítottak meg depressziót.
A kimerítő időbeosztásban dolgozók közé tartoznak mindazok, akiknek a munkájához az ügyelet is hozzátartozik. Veszélyeztetettek ilyen szempontból a rendőrök, az egészségügyi dolgozók, a tűzoltók. A több műszakba beosztottal egyötöde 16-18 órát is dolgozik egy nap, éa minden tizedik ügyeleti rendben dolgozó 24 órát is eltölt a munkahelyén.
A megkérdezett nővérek és orvos-asszisztensek negyede állítja, hogy az a legrosszabb a munkájában, ha a nappali időszakon kívül is kell dolgoznia. Mindazok, akik a megszokottól eltérő beosztásban vannak, az esetek 7 százalékában vállalnák az alacsonyabb fizetést is, hogy mentesüljenek az éjszakai ügyelettől. A svájci kutatás szerint tehát igen megterhelő ez a típusú munka, és állandó stresszoldó technikákra van szükség az ilyen munkavégzés mellett: sok fehérje fogyasztását, testmozgást és sok pihenést ajánlanak a kutatók.
(Menedzsment Fórum)
Depresszióhoz vezet az éjszakai munka
A több műszakban dolgozók nagy valószínűséggel lesznek depressziósak, vagy sérülnek meg autóbalesetben kimerültség következtében, derül ki egy svájci kutatásból.