A Közép-európai Egyetemen tartott rendezvényen, amelyen az Európai Bizottság digitális menetrendjét vitatták meg, Tóth László közölte: a magyar akcióterv konkrét célkitűzéseket tartalmaz, amelyek később számon kérhetők. A szélessávú lefedettség kiterjesztése mellett nagy hangsúlyt helyeznek a szakemberek képzésére, és az "elektronikus kormányzás" kiépítésére, amely olcsóbbá és átláthatóbbá tenné az irányítást.
Tóth László kiemelte: a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökség miatt az ország nem engedheti meg magának, hogy úgy viszonyuljon a digitális menetrendhez, mint bármely más tagállam, hanem törekednie kell arra, hogy a lehető leghatékonyabban előmozdítsa az uniós célok elérését. Mint mondta: éppen ezért 2011 áprilisában miniszteri szintű konferenciát terveznek, amely a biztonság kérdését járná körül a digitális világ szempontjából; ez kiemelt témája lesz az elnökségnek - fűzte hozzá.
A rendezvényen Detlef Eckert, az Európai Bizottság médiáért és információs társadalomért felelős főigazgatóságának munkatársa a "digitális menetrendről" elmondta: hét kiemelt cselekvési területet határoztak meg, ezek középpontjában azok a XXI. századi technológiák állnak, amelyek lehetővé teszik Európa számára a fokozott munkahelyteremtést, a gazdasági jólét előmozdítását és a polgárok mindennapi életének megkönnyítését.
A digitális világ mindenki életében elkerülhetetlenül megjelenik, a változások előbb-utóbb úgyis bekövetkeznek, ezért az EU-nak elébük kell mennie - vélekedett. Hozzátette: a digitális menetrend "vízió a holnapról".
Detlef Eckert úgy fogalmazott: az EU szerint mindenkinek elérhetővé kell tenni az alapszintű szélessávú internetkapcsolat elérését 2013-ig, utána fokozatosan növelni kell az internetkapcsolat sebességét. 2015-re felére (15 százalék) kell csökkenteni azok arányát, akik még sohasem interneteztek - jegyezte meg.
A kulcsterületek között említette az egységes digitális piac létrehozását: az interneten sokszor egyszerűbb valamit az Egyesült Államokból megvásárolni, mint egy másik uniós tagállamból, utóbbi esetben ugyanis olyan nehézségekkel kell számolni, mint például a hitelkártyás fizetés elutasítása. Éppen ezért az EU célja az e-kereskedelem előmozdítása, hogy 2015-ben a lakosság fele éljen az interneten keresztül történő vásárlás lehetőségével - tette hozzá.
Fontos növelni az online bizalmat és biztonságot is, mivel az olyan problémák, mint a számítógépes bűnözés, a magánélet védelme, a kéretlen e-mailek, vagy a személyazonosság ellopása csökkentik a bizalmat, ami pedig csökkenti a digitális lehetőségek kihasználtságát is - vélte Detlef Eckert, hozzátéve: hasznos lenne létrehozni egy számítógépes bűnözés elleni központot.
Az unió el akarja érni, hogy 2015-ben a lakosság fele vegye igénybe az e-kormányzati szolgáltatásokat, és főként nyomtatványok kitöltésére, visszaküldésére használja azokat - közölte a Bizottság munkatársa. A digitális menetrend a fenntartható növekedést és a versenyképesség ösztönzését célzó EU 2020 stratégia első kiemelt kezdeményezése.
MTI