Hatalmi vákuum kezd kialakulni a világ legnagyobb üdítőital-gyártó vállalatánál, a Coca-Cola-nál. Az évi csaknem 6 millió dolláros jövedelemmel járó, év végén megüresedő vezetői posztra eddig nem találtak megfelelő személyt.
A Coca-Cola jelenlegi vezetője, a 60 éves Douglas Daft még februárban jelentette be, hogy év végén nyugdíjba kíván vonulni. Azóta a konszern hiábavalóan keresi Daft utódját. Elemzők már egyenesen hatalmi vákuumot emlegetnek, amely a cég hírnevére is igen károsan hathat. Sőt, a késlekedés miatt előbb-utóbb a befektetők is nyugtalankodni kezdenek, aminek majd a konszern értékpapírjai látják kárát.
"A befektetők roppant elégedetlenek a kialakult helyzettel" - nyilatkozta a Süddeutsche Zeitungnak Andrew Conway, a Credit Suisse First Boston elemzője. Szerinte az invesztorokat elsősorban az bizonytalanította el, hogy az igazgatói tanács nem nevezte ki automatikusan a vezetői székbe Daft eddigi helyettesét, Steven Heyert.
A testület, a cég történetében először, a konszernen kívülről szeretne új vezért találni. Az eddigi gyakorlat szerint ugyanis a megüresedő posztot mindig alsóbb szintről, az értékesítési igazgató vagy a marketing menedzser helyéről töltötték be.
Az esélyes jelöltek között szerepel Kerry Clark a Procter & Gamble-től, Robert Eckert, a Mattel játékgyártó cég főnöke, Carlos Gutierrez, a Kellog nevű élelmiszerkonszern vezetője és James Kilts, a Gilette egyik topmenedzsere. Emellett - a testület új irányelve ellenére - a 2001-ben a Time Warnertől a Coca-Colához került Heyer sem számít esélytelennek.
A konszern egyik milliárdos befektetője és az igazgatói tanács tagja, Warren Buffett Kiltst támogatja, akinek viszont 2006-ig élő szerződése van a Gillette-nél. További problémát okoz az is, hogy mások viszont Buffett lemondását követelik. Szakértők szerint a huzavona akár a nyárig is elhúzódhat.
A vezetői székbe kerülő menedzser nem jár majd rosszul, mintegy 5,7 millió dolláros jövedelemre számíthat évente.
A konszern mindenesetre rosszabbul zárta az évet tavaly, mint 2002-ben. Az utolsó negyedéves nyeresége az egy évvel korábbi 930 millió dollárról 927 millió dollárra csökkent. Emellett sokat ártott a cég hírnevének a Dasani ásványvíz körül kirobbant botrány is.
A több mint 200 országban jelenlévő Coca-Cola világszerte 50 ezer embert foglalkoztat.
(Menedzsment Fórum)
Dúl a harc a Coca-Cola 6 millió dolláros vezetői székéért
Hatalmi vákuum fenyeget a világ legnagyobb üdítőital-gyártó vállalatánál, a Coca-Cola-nál. Az évi csaknem 6 millió dolláros jövedelemmel járó, év végén megüresedő vezetői posztra eddig nem találtak megfelelő személyt.