4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két éven belül a földgáz árának megduplázódására számít a Gazprom, amely jelenleg Európa gázfelhasználásának negyedét biztosítja. Magyarország gázellátása ennél jóval nagyobb arányban, mintegy nyolcvan százalékban támaszkodik az oroszokra – igaz, az ár a 2015-ig szóló szerződés értelmében a világpiaci olajáraktól függ. A jelenlegi magas olajárak miatt most relatív drágán vesszük a földgázt - nem csoda, hogy a kormány és a gázimportőr E.ON közötti tárgyalásokon olcsóbb források bevonása is szóba került. Mfor.hu háttér.

Bár a földgáz világpiaci ára még mindig kedvezőnek mondható, piaci szereplők szerint a jövőben felerősödhetnek a közelmúlt áremelkedési trendjei.

Dupla árak két év alatt?

Alexander Medvegyev, a Gazprom alelnöke a Financial Times Deutschlandnak például a napokban úgy nyilatkozott, hogy várakozásaik szerint az árak két éven belül meg fognak duplázódni, azaz elérik a válság előtti szintet. Ez egyben azt is jelentené, hogy a nagykereskedelmi árak is csaknem duplájára nőnének, írja a lap.     

Az orosz energiaipari óriás összességében arra számít, hogy - a válság idején bekövetkezett csökkenés után - ismét nőni fog az igény a földgáz iránt, mind Oroszországban, mind külföldön. Ezt a konszern is szeretné kihasználni, és 2020-ban már az európai piac harminc százalékát kívánja birtokolni, mondta Medvegyev. Összehasonlításul: jelenleg Oroszország Európa gázfelhasználásának mintegy negyedét biztosítja.

A Gazprom legnagyobb európai konkurensének egyébként a norvég Statoil számít, amely már beleegyezett abba, hogy az eladásra kínált földgázának csaknem harmadát a jelenlegi, viszonylag alacsony árakon értékesítse. A Gazprom viszont hosszútávú szerződések alapján szabja meg árait, amelyek magasnak számítanak a mostani piaci árakhoz képest.

Az olajár alapján fizetünk az oroszoknak 

Magyarország - a többi volt szocialista országhoz hasonlóan - az európai átlagnál jóval kitettebb a Gazpromnak: évente mintegy 13 milliárd köbméterre rúgó földgázigényünk több mint 80 százaléka közvetlenül vagy közvetve orosz importból származik.

A gáz importőre és magyarországi nagykereskedője a német tulajdonosi hátterű E.ON Földgáz Trade Zrt., amelynek 2015-ig szóló szerzõdése van a Gazprommal. Ebben az ár kiszámításának módját is rögzítették: az az olaj világpiaci árához van kötve. A földgáz világpiaci árának megugrása tehát elvileg nem jelentheti azt, hogy Magyarországnak is brutális drágulással kellene szembenéznie.
  
Másoktól olcsóbban is vehetnénk

A relatív magas olajár miatt azonban az E.ON jelenleg relatív drágán vásárolja a földgázt az oroszoktól. Ezért - a Népszabadság információi szerint - a magyar kormány és az E.ON közötti tárgyalásokon szóba került, hogy  a nagykereskedő a jelenlegi piacon most olcsóbban is vehetne gázt. (A társaság korábban például norvég földgázt is importált, de jelentős szállítási költséggel - a szerk.) Másrészt a tavalyi tél miatt a hazai tárolókban maradt, olcsóbb gázt is a rendszerbe lehet keverni.

Ugyanakkor a központi szerződés értelmében az E.ON-nak akkor is át kell vennie a lekötött mennyiséget a Gazpromtól, ha arra nincs szükség. Ezt a feszültséget egyelőre nem sikerült feloldani, így a kormány a lap szerint még nem állapodott meg az E.ON-nal. 


Egyelőre nincs döntés gázáremelésről

A kormány ezzel egyidőben a gáztársaságokkal is tárgyal, amelyek októbertől mintegy tíz százalékkal emelnék az  árakat a nemzetközi energiaárak és a dollár árfolyama miatt – döntés egyelőre még nincs.

Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára szerint a tárgyalások lényegi része még augusztusban lezajlik, így megállapodás szeptember közepére várható.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!