Bár a földgáz világpiaci ára még mindig kedvezőnek mondható, piaci szereplők szerint a jövőben felerősödhetnek a közelmúlt áremelkedési trendjei.
Dupla árak két év alatt?
Alexander Medvegyev, a Gazprom alelnöke a Financial Times Deutschlandnak például a napokban úgy nyilatkozott, hogy várakozásaik szerint az árak két éven belül meg fognak duplázódni, azaz elérik a válság előtti szintet. Ez egyben azt is jelentené, hogy a nagykereskedelmi árak is csaknem duplájára nőnének, írja a lap.
Az orosz energiaipari óriás összességében arra számít, hogy - a válság idején bekövetkezett csökkenés után - ismét nőni fog az igény a földgáz iránt, mind Oroszországban, mind külföldön. Ezt a konszern is szeretné kihasználni, és 2020-ban már az európai piac harminc százalékát kívánja birtokolni, mondta Medvegyev. Összehasonlításul: jelenleg Oroszország Európa gázfelhasználásának mintegy negyedét biztosítja.
A Gazprom legnagyobb európai konkurensének egyébként a norvég Statoil számít, amely már beleegyezett abba, hogy az eladásra kínált földgázának csaknem harmadát a jelenlegi, viszonylag alacsony árakon értékesítse. A Gazprom viszont hosszútávú szerződések alapján szabja meg árait, amelyek magasnak számítanak a mostani piaci árakhoz képest.
Az olajár alapján fizetünk az oroszoknak
Magyarország - a többi volt szocialista országhoz hasonlóan - az európai átlagnál jóval kitettebb a Gazpromnak: évente mintegy 13 milliárd köbméterre rúgó földgázigényünk több mint 80 százaléka közvetlenül vagy közvetve orosz importból származik.
A gáz importőre és magyarországi nagykereskedője a német tulajdonosi hátterű E.ON Földgáz Trade Zrt., amelynek 2015-ig szóló szerzõdése van a Gazprommal. Ebben az ár kiszámításának módját is rögzítették: az az olaj világpiaci árához van kötve. A földgáz világpiaci árának megugrása tehát elvileg nem jelentheti azt, hogy Magyarországnak is brutális drágulással kellene szembenéznie.
Másoktól olcsóbban is vehetnénk
A relatív magas olajár miatt azonban az E.ON jelenleg relatív drágán vásárolja a földgázt az oroszoktól. Ezért - a Népszabadság információi szerint - a magyar kormány és az E.ON közötti tárgyalásokon szóba került, hogy a nagykereskedő a jelenlegi piacon most olcsóbban is vehetne gázt. (A társaság korábban például norvég földgázt is importált, de jelentős szállítási költséggel - a szerk.) Másrészt a tavalyi tél miatt a hazai tárolókban maradt, olcsóbb gázt is a rendszerbe lehet keverni.
Ugyanakkor a központi szerződés értelmében az E.ON-nak akkor is át kell vennie a lekötött mennyiséget a Gazpromtól, ha arra nincs szükség. Ezt a feszültséget egyelőre nem sikerült feloldani, így a kormány a lap szerint még nem állapodott meg az E.ON-nal.
Egyelőre nincs döntés gázáremelésről
A kormány ezzel egyidőben a gáztársaságokkal is tárgyal, amelyek októbertől mintegy tíz százalékkal emelnék az árakat a nemzetközi energiaárak és a dollár árfolyama miatt – döntés egyelőre még nincs.
Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára szerint a tárgyalások lényegi része még augusztusban lezajlik, így megállapodás szeptember közepére várható.
mfor.hu