Korlátozás nélkül csak Nagy-Britannia és Írország nyitja meg a munkaerőpiacát 2004 májusától. A svédek is a liberalizáció hívei, de a csatlakozás előtt felülvizsgálják európai szinten rendkívül kedvező társadalombiztosítási rendszerüket. A szigorítások nemcsak a belépő tagállamok polgárait, hanem a meglevő EU-s országokból érkező munkavállalókat is érinteni fogja.
Dániában a munkavállalási engedély feltétele az állásajánlat és a fizetési feltételek bemutatása. Dániában május elsejétől szabadon vállalhatnak munkát a magyarok, a szociális ellátórendszert azonban csak igen korlátozottan vehetik igénybe.
Hollandiában huszonkétezer fős kvóta érvényesül: ennyien vállalhatnak munkát az új tagállamokból.
Finnországban meglehetősen liberális szabályozásra lehet számítani. Tízből nyolc kérelmező megkapja a munkavállalási engedélyt, kivételt inkább a balti tagállamok polgáraival tesznek.
Franciaország a diákok munkavállalásáról nyilatkozott kedvezően.
Az olaszok és a görögök várhatóan fenntartják nemzeti szabályozásukat, és munkavállalási engedélyt kérnek, de nem tudni, mennyire szigorú feltételek mellett. A portugálok és a luxemburgiak ennél is szűkszavúbbak: eddig semmit sem közöltek a csatlakozás utáni munkavállalás feltételeiről.
Magyarország és Ausztria között fennmarad a határ menti munkavállalókról, illetve a gyakornokokról szóló megállapodás, bár a kvótát mindkét esetben növelik; az idén várhatóan kategóriánként két-kétezer fő lesz. A másik csoportba akkor tartozik valaki, ha hetente legalább egy éjszakát Magyarországon tölt.
A kvótarendszer egészen a csatlakozásig nem szigorítás, hanem valójában könnyítés, hiszen aki belefér, automatikusan munkavállalási engedélyt kap. Más kérdés, hogy az igény ennek a többszöröse, de egyéni munkavállalóként még mindig van lehetőség dolgozni, ezt teszi jelenleg tízezer magyar Ausztriában.
Egyéni munkavállalási engedélyt a csatlakozás után is bárki kérhet - a tapasztalatok szerint azonban e papírt nem könnyű megkapni.
Akárcsak az osztrákokkal, a németekkel is kötött Magyarország kétoldalú megállapodást a gyakornokokról, évi kétezres kvótával. (A Népszabadság cikke nyomán)
EU-munkavállalás: országonként eltérő szabályok
Könnyebb lesz a munkavállalás májustól az EU-ban, mint eddig, de meghatározó lesz, melyik tagállamba megyünk, és már az indulás előtt találunk-e állást, vagy csak a helyszínen kezdünk el keresgélni.