2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ecostat kkv konjunktúra indexe májusban elérte a 46,2 százalékot, február óta fokozatosan javul. Az index az idén áprilisban 45 százalék, tavaly májusban 51 százalék volt. A hazai vállalkozások előrejelzésének trendje a szeptemberi mélypont óta emelkedik, mégpedig az idén már jelentős havi ingadozás nélkül.

A tartós nemzetközi konjunktúra kedvező feltételeket biztosít a kutatók szerint a kiigazítások miatt lassuló belső felhasználás kompenzálásához. Főként az exportképes középvállalatok értékesítési lehetősége bővül, amit a cégek igyekeznek is kihasználni.

Májusban a vállalatok többsége változatlannak ítélte mind az ország, mind saját cége fejlődési esélyeit. A következő fél évben a nemzetgazdasági feltételek javulásában bízik a kkv-k egyharmada, változatlanságra számít 36 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya az egy évvel ezelőtti 31 százalékos szintre esett vissza, áll az Ecostat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

Saját vállalatuk rövid távú kilátásainak megítélése kedvezőbb az áprilisinál, a pesszimista várakozások nyolc százalékponttal csökkentek. A válaszadók 29 százaléka tart cége helyzetének rosszabbodásától, fél éven belül javulást 26 százalékuk vár.

Márciushoz és áprilishoz viszonyítva sokat javult a termelésnövelési lehetőségek megítélése. Hat hónapon belül tevékenysége bővítését tervezi a kkv-k 36 százaléka, többségük öt százalék alatti növekedéssel számol.

A kormányzati kiigazító program a céloknak megfelelően segíti a gazdasági egyensúly helyreállítását, ugyanakkor a gazdaság dinamizálásához szükséges pénzforrások szűkösen állnak a kkv-k rendelkezésre. Az elmúlt időszakban a működési feltételek rosszabbodása, az adóterhek, az infláció emelkedése és a vásárlóerő szűkülése miatt a kkv-szektor fejlődése megtorpant. Az államháztartás konszolidációját szem előtt tartva 2007-ben és jövőre is legfeljebb az uniós támogatási források lendítenek a hazai vállalkozások helyzetén - vélik a kutatók.

Májusban e vállalati kör beruházási hajlandósága 30 százalékról 36 százalékra nőtt, a fejlesztési szándékot tükröző indexek tendenciája alig változik. A beruházáshoz a cégek ötven százaléka hitelt igényel. A beruházási tevékenységét fékező objektív tényezők sorában az első helyen az elégtelen belföldi kereslet, a másodikon a bizonytalan jövő áll a válaszok alapján.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!