A tartós nemzetközi konjunktúra kedvező feltételeket biztosít a kutatók szerint a kiigazítások miatt lassuló belső felhasználás kompenzálásához. Főként az exportképes középvállalatok értékesítési lehetősége bővül, amit a cégek igyekeznek is kihasználni.
Májusban a vállalatok többsége változatlannak ítélte mind az ország, mind saját cége fejlődési esélyeit. A következő fél évben a nemzetgazdasági feltételek javulásában bízik a kkv-k egyharmada, változatlanságra számít 36 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya az egy évvel ezelőtti 31 százalékos szintre esett vissza, áll az Ecostat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Saját vállalatuk rövid távú kilátásainak megítélése kedvezőbb az áprilisinál, a pesszimista várakozások nyolc százalékponttal csökkentek. A válaszadók 29 százaléka tart cége helyzetének rosszabbodásától, fél éven belül javulást 26 százalékuk vár.
Márciushoz és áprilishoz viszonyítva sokat javult a termelésnövelési lehetőségek megítélése. Hat hónapon belül tevékenysége bővítését tervezi a kkv-k 36 százaléka, többségük öt százalék alatti növekedéssel számol.
A kormányzati kiigazító program a céloknak megfelelően segíti a gazdasági egyensúly helyreállítását, ugyanakkor a gazdaság dinamizálásához szükséges pénzforrások szűkösen állnak a kkv-k rendelkezésre. Az elmúlt időszakban a működési feltételek rosszabbodása, az adóterhek, az infláció emelkedése és a vásárlóerő szűkülése miatt a kkv-szektor fejlődése megtorpant. Az államháztartás konszolidációját szem előtt tartva 2007-ben és jövőre is legfeljebb az uniós támogatási források lendítenek a hazai vállalkozások helyzetén - vélik a kutatók.
Májusban e vállalati kör beruházási hajlandósága 30 százalékról 36 százalékra nőtt, a fejlesztési szándékot tükröző indexek tendenciája alig változik. A beruházáshoz a cégek ötven százaléka hitelt igényel. A beruházási tevékenységét fékező objektív tényezők sorában az első helyen az elégtelen belföldi kereslet, a másodikon a bizonytalan jövő áll a válaszok alapján.