A kézbesítők amiatt tiltakoznak, hogy az EU 2009-ben az ágazatra is kiterjesztené a négy alapszabadság, az áruk, a munkaerő, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlására vonatkozó egységes szabályozást, ám a 12 tagország postás szakszervezetei túl korainak tartják az ágazat két év múlva esedékes teljes liberalizációját.
A postások a piacnyitás elhalasztását javasolják: szerintük elég lenne 2012. január 1-én bevezetni az úly szabályokat. A dolgozók ezt annak érdekében javasolják, hogy a jórészt állami tulajdonban lévő cégek felkészülhessenek a versenyre, és egyenlő partnerként léphessenek az európai piacra.
A megmozduláshoz a mintegy 20 ezer tagot számláló magyar Postás Szakszervezet is csatlakozott. Az érdekvédelmi szervezet tájékoztatása szerint Budapesten a Nyugati Pályaudvar melletti 62-es posta, a megyeszékhelyeken pedig főposták állnak le ideiglenesen a munkával.
A postás dolgozók akcióját támogatja a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége is, sőt felkérik a magyar európai parlamenti képviselőket és a magyar kormányt, hogy olyan szabályokat alkossanak, amelyek biztosítják a folyamatos, színvonalas, és megbízható postai szolgáltatásokat.
Az MSZOSZ a postai szektor további megnyitását az új szolgáltatók számára kizárólag a jelenleg is működő postai vállalatokkal azonos munkafeltételek mellett tartja elfogadhatónak. A leghatározottabban elutasítanak minden olyan tervet, amely lehetőséget teremt a munkakörülmények romlására - közölte a szervezet.