3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hálótervezési technikák a logisztikában különböző területeken és sokféle formában jelenhetnek meg. Széles körben alkalmazzák a termelés, tervezés, elosztás, telepítés, erőforrás-gazdálkodás, pénzügyi tervezés, projekt-menedzsment stb. területén különböző problémák megoldására.

A CPM/COST módszerrel meghatározható egy olyan termelési program, melynél az átfutási idő és a költségnövekmény is minimális. A minimális átfutási időnél elvégzünk egy erőforrás-allokációt. Kihasználjuk, hogy az ERALL módszer először megpróbálja beütemezni a tevékenységeket úgy, hogy a kritikus út ne változzon. Ha van ilyen megoldás, akkor ezt elnevezzük nem kritikus megoldásnak. Itt már használhatjuk az optimális eljárásunkat. Ha nincs nem kritikus megoldás, akkor vissza kell lépni a táblázatban megadott előző lépésre, majd a vizsgálatot újra el kell végezni. Ha két lépés között több diszkrét időpillanat is létezik, akkor ezekre az időkre is el kell végezni a vizsgálatot.

Ha a CPM/COST egyenlet megoldásában, valamint egyetlen közbenső diszkrét időpillanatban sem található nemkritikus megoldás, akkor ezt a három feltételt egyszerre nem lehet kielégíteni. Ha találunk olyan diszkrét lefutási időt, melyre létezik a projektnek egy nemkritikus megoldása, akkor létezik optimális megoldása is, amelyet optimáló eljárásunkkal (ERALL-OPT) véges lépésben megtalálhatunk.

Többféle erőforrás egyidejű kezelése

Amennyiben a tevékenységek többfajta erőforrás-igényét is optimálni kívánjuk, úgy ezek az erőforrásokat is fel kell rajzolni a terhelés diagramot. Megengedett megoldást a soros, vagy a párhuzamos allokációval kereshetünk. Az optimálásnál figyelnünk kell arra, hogy a terhelési diagramokon az egyes tevékenységek szinkronban kezdődjenek, illetve fejeződjenek be.

Párhuzamos projektek estén, amennyiben az azonos típusú erőforrások (pl. munkaerő) átcsoportosíthatók a projektek között, akkor ezeket a projekteket összevonhatjuk egy hálóba, itt optimálva biztosan globálisan is optimális megoldást kapunk. Az optimálás és a szétbontás után leolvashatók a diagramról a megváltozott erőforráskorlátok is.

Olyan algoritmust fejlesztettünk ki, amely garantáltan optimális megoldást ad. Használható nem konstans erőforráskorlát esetén is, a már működő projektek újraütemezésére, valamint egy projekt átfutási idejét, erőforrásigényét és (időbeli) költségnövekményét egyszerre optimálhatjuk. A módszert a Szabadalmi Hivatalhoz is bejelentettük.

Jelenleg az algoritmusok leprogramozását végezzük. Olyan szoftvert szeretnénk kifejleszteni, ami nagy segítség lehet a logisztikusok, illetve a projektmenedzserek kezében.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!