
A technológiát a társaság négy szakembere dolgozta ki Budapesten a Váci úti üzemben, az ötlet megszületésétől a szerződés aláírásáig 14 hónap telt el - tudta meg az mfor.hu Wolff Vilmostól, az Alstom Power Hungária Zrt. vezérigazgatójától. A rendszer kialakításához végzett számítások a vállalatnak több millió forintba kerültek.
Az új technológia két különböző, alacsony vízfogyasztást és nagyobb teljesítmény elérését szolgáló hűtési rendszert ötvöz, az erőmű kapacitását 12 százalékkal növeli. "A terméket továbbá olyan speciális területeken kívánjuk értékesíteni, ahol száraz talaj van, de víz rendelkezésre áll. Jelen pillanatban több ilyen helyszínt próbálunk beazonosítani" - tette hozzá Wolff.
A magyarországi ALSTOM több tíz millió forint értékű fejlesztési tevékenységet végez minden évben. Két másik kutatáson is dolgozik jelen pillanatban, amelyek a magyar energetikai rendszer tüzelőanyag-megtakarítását célozzák meg.

Nyolcvan szélturbina ereje
Az új technológia bevezetése annak a folyamatnak a része, amelynek keretében a Mátra a fogyasztói igényekhez igazítja profilját. Valaska József, a Mátrai Erőmű Rt. igazgatóságának elnöke lapunk kérdésére elmondta: amíg a 90-es éveket megelőzően a nehéz ipar dominált Magyarországon, és standard villamosenergia-igények voltak, addig napjainkban egyre inkább a flexibilis kereslet a jellemző.
"Egy felnövekvő gazdaságban csakis folyamatos fejlesztésekkel, új tüzelőanyagok (például a gáz és a biomassza) bekapcsolásával tudjuk piaci pozíciónkat megőrizni. A viszonylag egyszerű, innovatív megoldással tüzelőanyag-szükséglet nélkül 40 megawatt értékű teljesítménynövelést érünk el, ami 80 darab szélturbina teljesítményének felel meg" - mondta. A technológia különlegességét az adja, hogy nem bocsát ki széndioxidot, nincs semmilyen környezeti hatása, egyszerű beruházással jöhet létre és a későbbiekben sincs üzemeltetési költsége.

Fejlesztések 17 milliárdból
Az erőmű hatékonyságát növelő projekt összesen 17 milliárd forintba kerül. Ebből egy milliárdot tesznek ki a mérnöki költségek (tervezés, engedélyeztetés, a beruházás megszervezése). 6-8 milliárd értékben gázturbinákat és hozzá kapcsolódó egységeket hoz be a vállalat Japánból.
Emellett sor kerül a kazánok és a gőzturbinák feljavítására. Ezt az 1,6 milliárdos projektet szintén az Alstom nyerte el. A hűtőtornyot az EGI Energiagazdálkodási Rt. szállítja, az építészeti és kazánokkal kapcsolatos munkákat többek között a Transelektro és a KÉSZ Kft. végzi, az irányítástechnikai területen pedig az erőmű stratégiai partnerét, a Siemenst vonják be.
Menedzsment Fórum
Nagy Vajda Zsuzsa