4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Stabilizálódott a hazai vállalatok fizetési fegyelme az elmúlt hat évben. Igaz, a rendszerváltás óta tapasztalható javulást az 1998-as orosz válság visszavetette .

Stabilizálódott a hazai vállalatok fizetési fegyelme az elmúlt hat évben. Igaz, a rendszerváltás óta tapasztalható javulást az 1998-as orosz válság visszavetette - mondta Tóth István János, az MTA Közgazdaságtudományi Tudományos Kutatóközpont főmunkatársa. Tavaly a cégek csak 8-9 százaléka késett az adók és a tb fizetésével, ám 37 százaléka "csúszott" más vállalkozásokkal szemben.

Erősödött a pénzügyi fegyelem az 1500 legnagyobb hazai vállalat körében. Általános képet adni mégis nagyon nehéz - tette hozzá a főmunkatárs -, mert a helyzet a külföldi tulajdonú cégeknél lényegesen jobb, a belföldieknél viszont kedvezőtlenebb. Előbbiek ugyanis inkább követik otthoni fizetési normáikat, illetve valószínűleg jobb is az anyagi helyzetük, például inkább rendelkeznek hosszú távú szerződésekkel.

Jellemző maradt a laza fizetési fegyelem a vállalatok közti kapcsolatokra. A válaszadók 37 százaléka késett a szállítói fizetésekkel. Igaz, ezen belül lehetett 1-2 napos csúszás is. Ugyanakkor a javulás 1995-höz képest nem igazán markáns - "köszönhetően" az orosz válságnak. Az 1998-as orosz válság - bár nem okozott mélyreható megrázkódtatást - hatásai hat hónapos késéssel voltak érezhetőek. A fizetési fegyelem rosszabbodott, a következő lépésben pedig - egy évvel később - ugyanez történt kisebb mértékben a tb- és más adófizetéssel is. Mára ugyan alacsonyabb szinten, de a romlás megállt, így összességében közel öt százalékkal (41,1-ről 36,7-re) javult a más vállalkozókkal szembeni fizetési fegyelem.

Lényegesen javult viszont az adózási fegyelem, összefüggően a gazdasági fellendüléssel, illetve a piacgazdasági normák tisztulásával. Egy évtizede sokan nem vették komolyan az adófizetést, a rendszerváltás körüli nagy megrázkódtatást sokan a szállítók vagy az állam rovására próbálták megoldani. Ez a kényszer a fellendüléssel megszűnt, inkább a hosszú távú tervezés válik jellemzővé, amibe viszont nem fér bele a nem fizetés. Aki ugyanis teljesíti, az pontosnak és megbízhatónak minősül, biztonságos üzleti kapcsolatai alakulnak ki, és könnyebben növelheti piaci részesedését. Míg tehát az említett cégcsoport vállalatainak 1995-ben 18,8, illetve 11,2 százaléka késett a tb-, illetve az adófizetéssel, tavaly arányuk 9,7 és 8,4 százalékra esett vissza. Lényeges az is, hogy hatékonyabbá vált az adóbehajtás, a botrányok hatására kiderült, nem lehet büntetlenül csalni, illetve, hogy a partnerek elfordulhatnak ezek hatására egy cégtől. Más szempontból viszont ugyancsak kedvezőnek minősítette a helyzetet Tóth István János. Az elmúlt hat évben 44,9-ről 33,8 százalékra apadt a likviditási, 55,8-ról 45,8-ra a pénzügyi gondokat jelző cégek aránya. Például a Tárki felméréseiből kiderül: a cégek közti szerződéses fegyelem nem éri el a fejlett nyugati (angol, francia és német) szintet. Több hazai vállalat jelezte például, hogy az EU-ból jött vevő sokszor csak akkor és utólag fizet, amikor az áru már birtokában van, s a külföldiek tartanak a rossz minőségtől, a bizonytalan pénzügyi háttértől. Ezzel együtt is már régen "Európában vagyunk", mert az európai átlagnak megfelelnek az említett arányok, még ha elmaradunk is a legfejlettebb országoktól - tette hozzá a főmunkatárs.

Burillák Attila, az APEH szóvivője megerősítette: valóban pozitívan változott Magyarországon az adómorál, különösen az elmúlt években. Hozzátette, ennek jelentőségét közelgő európai uniós csatlakozásunk még inkább növeli. A szóvivő szerint az adófizetési fegyelem javulása több okra is visszavezethető. Egyrészt arra, hogy 1999-ben felállították az APEH Bünügyi Igazgatóságát, másrészt, erősödött a vállalkozások likviditási helyzete, s ne feledkezzünk meg arról sem, hogy fokozta ellenőrzési tevékenységét a hatóság. Tavaly csaknem 400 ezer vizsgálatot tartottak a revizorok. Így együttesen apadt az adóhatóság kinnlevősége. 2000-ben az adóhivatal ellenőrzési és hátralékbehajtási tevékenysége révén csaknem 200 milliárd forinttal növelte a költségvetési bevételeket, míg 1999-ben 163 milliárdot könyvelhetett el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!