A csökkenés oka a vállalati profitok csökkenésével magyarázható - derül ki egy friss elemzésből. Az elemzés szerint egy amerikai nagyvállalat vezérigazgatója az elmúlt évben 1,2 millió dollárt vihetett haza.
A legnagyobb amerikai vállalatok vezérigazgatóinak fizetése az elmúlt évben az 1989 óta regisztrált legalacsonyabb szintre csökkent - írja a Wall Street Journalra hivatkozva a CNNmoney.
A William M. Mercer tanácsadócég által 100 amerikai nagyvállalat megkérdezésével készített elemzésből kiderül, hogy a vezetői juttatások csökkenése a vállalatok által elért profit nagyságában is tükröződik. Az elemzés szerint a megkérdezett vezetők fizetése 2,9 százalékkal csökkentek 2001-ben, így a legmagasabb beosztásban lévő vezetők átlagosan 1,24 millió dollárt vihettek haza tavaly.
A vezetői bónusz-juttatások csökkenését a vállalati nyereségek átlagosan 13 százalékos csökkenésével magyarázzák az elemzés készítői. Az elemzésből kiderül, hogy a vezérigazgatói beosztásban lévők közvetlen juttatásai: a fizetések, a bónuszok, a részvényopciókból származó nyereség, illetve a különböző ösztönző juttatások értéke átlagosan 10,2 százalékkal csökkent, és 2,16 millió dollárt tett ki - írja a Wall Street Journal.
Az elemzés készítői többek közt a Cisco Systems, a Coca-Cola, az Applied Materials, a Franklin Resources és a Tektronix vállalatok vezetőit kérdezték tavalyi juttatásaikról.
Egymillió dollár felett az átlagos amerikai vezérigazgató
A nagy amerikai vállalatok vezérigazgatói 2001-ben 2,9 százalékkal kevesebb fizetést kaptak, mint egy évvel korábban.