Az új országokban a lakosság 74 százaléka örül annak, hogy az euró bevezetésével megszűnik a valutaváltás terhe, 70 százalék elégedett az árak jobb összehasonlítási lehetőségével, 92 százalék pedig az utazási könnyebbségekkel, de eléri a 75 százalékot (Magyarországon 53 százalékot) azoknak a száma, akik aggódnak az árak - euróövezeti átállásra hivatkozó - manipulálása miatt.
Ennél azonban sokkal aggasztóbb, hogy azon emberek száma, akik szerint az euró bevezetése negatív hatásokkal jár majd országában, 5 százalékkal 46 százalékra nőtt, míg azoké, akik a fejleményt pozitívnak tartják, 6 százalékponttal, 38 százalékra csökkent, azaz fordultak az arányok a korábbi - tavalyi - felméréshez képest.
A Reuters hírügynökség ismertetése szerint ez részben betudható az EU-alkotmány franciaországi és hollandiai elutasításának, valamint a hosszabb távra szóló uniós költségvetést illető egyetértés hiányának, amely elsősorban az új tagországokat érintheti. Európában egészében tehát inkább romló hangulat érzékelhető az EU-val és így az euróval kapcsolatban.
Az új tagállamok lakosainak 53 százaléka fejezte ki elégedetlenségét azzal kapcsolatban, hogy az euró jönne a nemzeti pénz helyett és csak 37 százalék vélte úgy, hogy a közös pénz jól jön majd. Ez 16 százalékpontos különbség a tavalyi 5 százalékpontnyi differenciával szemben. A megkérdezettek 46 százaléka gondolja úgy, hogy a lehető legkésőbb kell bevezetni az eurót, 6 százalékponttal többen, mint az előző felmérés alkalmával.