A szponzorkeresés idén sem azért lesz nehéz, mert a tavalyinál kevesebb világraszóló sportesemény helyszíne Magyarország, hanem a már évek óta tartó tendencia folytatódik - mondta a lapnak Orendi Mihály, az utóbbi időben több nagyszabású sportrendezvénynek otthont adó Debrecen önkormányzatának tulajdonában lévő, a rövid pályás úszó és az atlétikai Eb lebonyolításáért felelős Sportcentrum Kht. ügyvezető igazgatója.
A pártpreferencia is befolyásolja a szponzori döntéseket - márpedig a cívisváros a Fidesz fellegvára. Olyan városok számára, ahol nem kormánypárti a vezetés, "nehezebben nyílnak meg" a vállalkozások bukszái (ez persze fordítva is igaz).
Debrecenben jelentősebb érdeklődésre idén az U23-as atlétikai Európa-bajnokság (Eb) és a rövid pályás úszó Eb tarthat számot.
Az ügyvezető szerint már annak is örülnének, ha a két Eb-re összesen 60 millió forint támogatói pénz összejönne.
A két említett verseny összköltsége 400-450 millió forint lesz, ebből az atlétikai kontinensviadal lesz a drágább, amelyre 250 millió forintot fordítanak. Mindkét esemény esetében a költségek mintegy 60 százalékát fedezi az önkormányzat, míg az érkező csapatokra 30-35 százalék jut. A fennmaradó részt kellene szponzoroktól, támogatóktól összeszedni.
A kedvezőtlen helyzetet jól szemlélteti, hogy 1995-ben a nyíregyházi junior atlétikai Eb-re - amelynek szervezőbizottságában ugyancsak szerepelt Orendi Mihály - hasonló összeg jött össze.
Az elmúlt évekhez képest az idén szerényebb lesz a nemzetközi sportesemények magyarországi kínálata. Tavaly tornász-, kajak-kenu világbajnokságot és úszó Európa-bajnokságot is rendeztek Budapesten, illetve vidéki nagyvárosokban, ám 2007-ben - a Forma-1 mellett - a közvélemény részéről jelentősebb érdeklődésre csak a már említett debreceni események számíthatnak.
Egyébként jellemzően rétegsportágak - gyorskorcsolya, íjászat, karate, salakmotor, aerobik - kontinensviadalait, világbajnokságait rendezik majd Magyarországon - írja a Napi Gazdaság.