A bejegyzett vállalkozások száma 11 ezerrel, a nonprofit szervezeteké 2 ezerrel nőtt. A költségvetési és társadalombiztosítási szervezetek száma 167-el csökkent a KSH közlése szerint. A regisztrált vállalkozások számát ellentétes folyamatok alakították. A nyilvántartott társas vállalkozások száma az elmúlt 12 hónapban 17 ezerrel emelkedett, miközben az egyéni vállalkozások száma 6 ezerrel csökkent.
Szeptember végén 493 ezer társas vállalkozást tartottak nyilván, 3,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mértékben a kft.-k száma bővült, egy év alatt 14,5 ezerrel, ami 7 százalékos bővülés. Számuk szeptember végén meghaladta a 220 ezret.
A betéti társaságok száma 12 hónap alatt csak 2300-zal, 1,1 százalékkal nőtt, szeptember 30-án szintén meghaladta a 220 ezret. Ez a két gazdálkodási forma teszi ki az összes társas vállalkozás közel 90 százalékát.
Az egyéni vállalkozások száma közel 711 ezer volt, 6 ezerrel elmaradt az egy évvel korábbitól, ez 0,8 százalékos csökkenés. A regisztrált egyéni vállalkozók 66,4 százalékának volt vállalkozói igazolványa, számuk 2,5 százalékos, 12 ezres csökkenést mutatott a 2004 szeptemberi állapothoz képest.
A regisztrált vállalkozások területi eloszlása nem változott sem a társas, sem az egyéni vállalkozások tekintetében. A III. negyedév végén a vállalkozások 40,2 százalékát a közép-magyarországi, 11,1 százalékát a dél-alföldi, 10,9 százalékát az észak-alföldi régióban tartották nyilván, míg a többi régióban egyenként 8,5-10,2 százalékukat.
A társas vállalkozások aránya a közép-magyarországi régióban kiemelkedő, 52,4 százalék, a többi régióban 6,9-9,2 százalék volt. Az egyéni vállalkozások területi eloszlása kiegyenlítettebb, Közép-Magyarország 31,7 százalékos részesedését a többi régió 9,5-12,9 százalékkal követi.
Főtevékenység szerint vizsgálva a vállalkozásokat folytatódott az a több éve tartó folyama: az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ág részaránya folyamatosan emelkedik, míg a kereskedelem, javításé enyhén csökken. Szeptember végén a legtöbb vállalkozást az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban regisztrálták, arányuk 36,7 százalék volt. Ezt követte a kereskedelem, javítás 18,2 százalékkal. E két nemzetgazdasági ágban tevékenykedik a vállalkozások több mint fele.
A többi nemzetgazdasági ág részesedése a következő volt: építőipar 8 százalék, ipar 7,2 százalék, egyéb közösségi, személyi szolgáltatás és egyéb tevékenység 6,7 százalék, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 6,5 százalék, mezőgazdaság, erdőgazdálkodás 4,6 százalék, szállítás, posta, távközlés 3,9 százalék, oktatás 3,1 százalék, pénzügyi tevékenység 2,8 százalék, egészségügy 2,3 százalék.
A III. negyedévében 23 és fél ezer új vállalkozást jegyeztek be, a bejegyzések száma kismértékben meghaladta mind a II. negyedévi, mind a tavalyi év azonos időszakában történt bejegyzések számát.