A vizsgált GFT250 vállalat 45 százaléka közölt különálló fenntarthatósági jelentést az elmúlt időszakban, szemben a korábbi 35%-kal. Az országonkénti top 100 cég értékeléséből kiderült, hogy a Japánban a legnagyobb a külön jelentést kiadók aránya (72%), őket Nagy-Britannia (49%), majd az USA (36%), Hollandia (35%), Finnország (32%) és Németország (32 %) követi. Magyarország (a legnagyobb 100 cég 8%-a készített ilyen jelentést) megelőzi a listán Szlovéniát (5%), Görögországot (2%) és DélAfrikát.
Hazánkban jelenleg nem kötelező sem a környezetvédelmi, sem a fenntarthatósági jelentések készítése, ezért meglepőnek tűnhet, hogy a vizsgált nagy magyar cégek 8%-a valamint több más, az elemzésben nem szereplő cég proaktív módon, mégis készít ilyen jelentéseket. Persze tudni kell, hogy többségük multinacionális cégek hazai leányvállalatai, amelyek a jelentéskészítéssel az anyacég gyakorlatát követik. Mindenesetre tény, hogy egyre több cég ismeri fel a fenntarthatósági jelentések pénzügyi jelentőségét az üzleti döntésekben, legyen az befektetés, átalakulás vagy tranzakció, a vállalati PR, illetve a hatóságokkal fenntartott kapcsolat javítása, vagy a fejlesztési projektek tőketámogatása hangsúlyozta Salánki Zoltán.
Bár a jelentéstétel mindinkább univerzálissá és szektorsemlegessé válik, jellemzően a nagyvállalatokkal rendelkező államokban (USA, UK, Japán, Franciaország, Németország) a legmagasabb a jelentők aránya. A szektorokat elemezve továbbra is vegyipari cégek (100%), a gyógyszergyártók (86%), az elektronikai ipar (84%), az autógyártás (73%), illetve a gáz és olajipar vállalatai (58%) a leggyakoribb jelentéskészítők, ugyanakkor például bankok, biztosítók egy része is közzétett már hasonló jelentéseket.
A másik jellemző tendencia a jelentések tanúsíttatása független szakértőkkel. A felmérés szerint a jelentések negyedét tanúsíttatták, azaz a cégek negyede tartotta fontosnak, hogy a közölt információt egy harmadik fél is hitelesnek és megbízhatónak ítélje. Mivel jelenleg nincsenek nemzetközileg elfogadott tanúsítási standardok, a legtöbb társaság a világ vezető könyvvizsgáló cégeit kéri fel a hitelesítésre (ők végzik a tanúsítások 65%-át), hiszen ők rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal az auditfolyamatokról, és élen járnak a hiányzó standardok kidolgozásában is.
Egyre gyakoribb az internetes jelentéskészítés és közlés is, illetve a jelentések specializálása az érintett érdekcsoportok számára.
Egyre több cég ad ki tanúsított fenntarthatósági jelentést
Világszerte egyre több vezető cég készít a pénzügyi jelentéseken túl hitelesített fenntarthatósági jelentést is, hogy ezzel is jelezze, fontosnak tartja fenntarthatóság összetevőinek folyamatos értékelését, valamint az eredmények nyilvános közzétételét.