3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Világszerte egyre több vezető cég készít a pénzügyi jelentéseken túl hitelesített fenntarthatósági jelentést is, hogy ezzel is jelezze, fontosnak tartja fenntarthatóság összetevőinek folyamatos értékelését, valamint az eredmények nyilvános közzétételét.

A vizsgált GFT250 vállalat 45 százaléka közölt különálló fenntarthatósági jelentést az elmúlt időszakban, szemben a korábbi 35%-kal. Az országonkénti top 100 cég értékeléséből kiderült, hogy a Japánban a legnagyobb a külön jelentést kiadók aránya (72%), őket Nagy-Britannia (49%), majd az USA (36%), Hollandia (35%), Finnország (32%) és Németország (32 %) követi. Magyarország (a legnagyobb 100 cég 8%-a készített ilyen jelentést) megelőzi a listán Szlovéniát (5%), Görögországot (2%) és Dél—Afrikát.

„Hazánkban jelenleg nem kötelező sem a környezetvédelmi, sem a fenntarthatósági jelentések készítése, ezért meglepőnek tűnhet, hogy a vizsgált nagy magyar cégek 8%-a – valamint több más, az elemzésben nem szereplő cég – proaktív módon, mégis készít ilyen jelentéseket. Persze tudni kell, hogy többségük multinacionális cégek hazai leányvállalatai, amelyek a jelentéskészítéssel az anyacég gyakorlatát követik. Mindenesetre tény, hogy egyre több cég ismeri fel a fenntarthatósági jelentések pénzügyi jelentőségét az üzleti döntésekben, legyen az befektetés, átalakulás vagy tranzakció, a vállalati PR, illetve a hatóságokkal fenntartott kapcsolat javítása, vagy a fejlesztési projektek tőketámogatása” – hangsúlyozta Salánki Zoltán.

Bár a jelentéstétel mindinkább univerzálissá és szektorsemlegessé válik, jellemzően a nagyvállalatokkal rendelkező államokban (USA, UK, Japán, Franciaország, Németország) a legmagasabb a jelentők aránya. A szektorokat elemezve továbbra is vegyipari cégek (100%), a gyógyszergyártók (86%), az elektronikai ipar (84%), az autógyártás (73%), illetve a gáz és olajipar vállalatai (58%) a leggyakoribb jelentéskészítők, ugyanakkor például bankok, biztosítók egy része is közzétett már hasonló jelentéseket.

A másik jellemző tendencia a jelentések tanúsíttatása független szakértőkkel. A felmérés szerint a jelentések negyedét tanúsíttatták, azaz a cégek negyede tartotta fontosnak, hogy a közölt információt egy harmadik fél is hitelesnek és megbízhatónak ítélje. Mivel jelenleg nincsenek nemzetközileg elfogadott tanúsítási standardok, a legtöbb társaság a világ vezető könyvvizsgáló cégeit kéri fel a hitelesítésre (ők végzik a tanúsítások 65%-át), hiszen ők rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal az auditfolyamatokról, és élen járnak a hiányzó standardok kidolgozásában is.

Egyre gyakoribb az internetes jelentéskészítés és –közlés is, illetve a jelentések specializálása az érintett érdekcsoportok számára.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!