[ajanlo=474][igazitas=left/]A lépés önmagában nem tekinthető nagy horderejűnek, viszont ösztönözheti a többi EU-tagországot arra, hogy ők is megtegyék saját lépéseiket egy egységes európai online zenepiac felé. Eddig ugyanis - egy öt évvel ezelőtti megállapodás értelmében - az uniós tagok zeneszolgáltatói csak saját országuk megfelelő szervétől vehették meg a jogdíjakat akkor is, ha külföldi alkotásról volt szó. Ez a helyzet nemzeti monopóliumokat teremtett és az egyes országok gazdasági helyzetétől tette függővé a szabályozást - írja az International Herald Tribune.
Az Európai Bizottság illetékese elmondta, hogy a jelenlegi szabályozás mellett előfordulhat, hogy egy internetes zenekereskedőnek akár huszonöt engedélyt - azaz tagállamonként egyet - is be kell gyűjtenie ahhoz, hogy egy zeneszámot kontinens-szerte értékesíthessen. Ez feleslegesen bonyolulttá és költségessé teszi a tranzakciókat.
A jogdíjkezelő szervezetek - technikai, jogi és gyakorlati aggályokra hivatkozva - több érvet is felhoztak a jogok szabad vására ellen, de az EU versenybiztosa szerint a belga és a holland példa azt igazolja, hogy ezek az érvek hamis logikán alapulnak.
Menedzsment Fórum
Egységesítenék Európa zenepiacát a belgák és a hollandok
Belga és holland jogdíjkezelő szervek önként megszüntették az online zeneletöltéssel kapcsolatos nemzeti monopóliumukat - jelentették be Brüsszelben szerdán. A szervezetek ezentúl engedélyezni fogják az országaikban működő netes zeneszolgáltatóknak, hogy más országok jogdíjügynökségeivel kereskedjenek.