Tizenöt éve nem változtak a módszerek
Nem elég a jelenleg használatos tesztek módosítása, hanem teljesen új fejlesztésű módszerekre lenne szükség a munkahelyi kapcsolatháló felméréséhez. Ennek oka, hogy teljesen átalakultak a szervezeti viszonyok, és a piacon csak nagyon kevés, és meglehetősen hiányosan kialakított és validált teszt érhető el. Azok a módszerek, melyekkel a HR szakemberek most elemzik az emberi viszonyokat a munkahelyeken, a késő nyolcvanas, korai kilencvenes években kerültek bevezetésre, és az úgynevezett '5 Óriás' (Big 5) teórián alapulnak, melyet az üzleti világ fejlődése miatt már meghaladottnak tekinthetünk.
Időszakos projektek alakítják a viszonyokat
A változás lényege, hogy a hagyományos munkahelyi hierarchiák megszűnőben vannak, és a szervezetek alapját projekt-alapon szerveződő teamek alkotják. A feladatokra és jogosultságokra való felhatalmazások időlegesek, a szervezet pedig a folyamatos változás állapotában van. A munka szervezésének alapja az innováció és a hatékonyság-javítás, a munkatársak közt pedig érvénytelenné válnak a korábbi stabil, kötött viszonyok. Az új típusú pszichometrikus modelleknek ezeket a megváltozott emberi hálózatokat kell felmérniük, és az új szervezeteket támogatniuk. Emellett magas szintű érvényességi sztenderdeknek kell eleget tenniük.
Steve Blinkorn, a Psychometric Research and Development szakmai szervezet vezetője szerint a rossz minőségű, tíz perc alatt kitölthető tesztek a legártalmasabbak, és ezeknek a használatáról kellene a HR szakembereknek leszokniuk. Ezek ugyanis olyannyira érvénytelen, torz eredményt adnak ki a pszichometrikus hálóról, illetve az állásra jelentkezők személyiségéről, hogy az is jobb megoldás, ha semmilyen tesztelési eljárás nem zajlik. A tesztiparnak Blinkorn szerint is új szemléletre és új megoldásokra lenne szüksége, hogy kövesse a munka világának átalakulását.
(Menedzsment Fórum)
Elavultak a pszichometrikus tesztek
A megszokott pszichometrikus tesztek, melyeket számos vállalatnál használnak, nem szolgáltatnak érvényes eredményt, állítja Caroline Dunk szervezetfejlesztési és változásmenedzsment szakértő.